PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE W ROKU SZKOLNYM 2020/2021
W
ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH
W NOWEJ DĘBIE
Aktualizacja z dnia 04 kwietnia 2022r.
Niniejsze procedury zostały opracowane na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Celem procedur jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 na terenie placówki.
Przedszkole nr 4
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIORU DZIECKA.
- Do przedszkola może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych.
- Zaleca się ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
- Rodzic/Opiekun prawny wchodzi z dzieckiem do przedszkola i :
- opiekun z dzieckiem wchodzi do szatni i rozbiera je, myję ręce dzieckiem i odprowadza do sali,
- opiekun opuszcza przedszkole,
- w celu zminimalizowania mieszania się grup w szatni oraz organizacji pracy nauczycieli, rodzice/opiekunowie zobowiązani są do przyprowadzania/odbierania dziecka wustalonych godzinach.
- Ze względu na niewielką ilość dzieci w godzinach 6.00 – 7.00 oraz 15.00 – 16.00 dzieci znajdujące się w przedszkolu przebywają w jednej Sali wraz z opiekunem zachowując dystans 1,5m.
- Od godziny 7.00 – 15.00 dzieci oraz opiekunowie przebywają przez cały czas tylko w swoich grupach i salach.
- Rodzic/ Opiekun wchodząc do placówki ma obowiązek bezwzględnej dezynfekcji rąk (środki do dezynfekcji udostępnione są przy wejściu, odpowiednio oznaczone, w widocznym miejscu).
- Rekomenduje się aby, Rodzice/Opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola zachowali dystans społeczny w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący 1,5 m.
- Rodzice wchodzą do szatni z dzieckiem z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem (w szatni przebywać może jednocześnie 4 pary rodzic – dziecko, z zachowaniem bezpiecznego dystansu 1,5 m.). Reszta osób czeka na zewnątrz lub w przedsionku.
- Rodzic/Opiekun nie przedłuża czasu ani w szatni ani podczas oddawania dziecka, po przekazaniu dziecka do sali niezwłocznie opuszcza teren placówki.
- Należy uzyskać zgodę rodziców /opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka.
- Jeżeli ktokolwiek z domowników przebywa na kwarantannie, nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
- Rodzic/ Opiekun prawny nie wchodzi na salę zabaw.
- Dzieci do placówki nie zabierają żadnych zabawek, koców, poduszek itp.
- Dzieci do placówki są przyprowadzane przez osoby zdrowe.
- Dzieci będą przyjmowane do przedszkola w godzinach od 6.00 do 8.00, a wydawane od godziny 14.30 do 16.00. Odstępstwo jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu. Poza tymi godzinami budynek będzie zamknięty.
- Rodzic/opiekun odbiera dziecko z przedszkola:
- dzwoni dzwonkiem znajdującym się przy drzwiach wejściowych do przedszkola,
- przywołana dzwonkiem osoba ustala, które dziecko należy przyprowadzić,
- osoba przyprowadza dziecko do rodzica,
- rodzic ubiera i wychodzi z dzieckiem.
- Informacja o dziecku powinna być przekazywana rodzicowi za pomocą dziennika elektronicznego lub telefonicznie. W przypadku konieczności przekazania informacji osobiście do nauczyciela Rodzic może podejść na salę i przekazać informację z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
19. Obowiązują ogólne zasady higieny:
- Częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce),
- Ochrona podczas kichania i kaszlu,
- Unikanie dotykania oczu, ust i nosa,
- Niedzielenie się zaczętym jedzeniem.
PROCEDURA ORGANIZACJI PRACY.
- Z sal zabaw usunięte zostają pluszowe maskotki,zabawki,poduchy, przedmioty trudne do codziennej dezynfekcji. Ograniczona również zostanie liczba zabawek plastikowych.
- Dzieci mają zorganizowany czas poprzez wykonywanie prac manualnych, czytanie, kąciki zabaw organizowanych.
- Sale zabaw będą wietrzone a powietrze cyklicznie wymieniane co godzinę.
- Należy dokumentować w specjalnie przygotowanym protokole wszelkie prace porządkowe ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości w ciągach komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych, poręczy, klamek, powierzchni płaskich, stołów, zabawek, włączników, łazienek, pomieszczeń do przygotowywania posiłków itp.
- Rekomenduje się spacery i zabawy na placu zabaw.
- W razie konieczności (np. podczas zabiegów higienicznych)personel placówki korzysta z rękawic jednorazowych, maseczek bądź fartuchów ochronnych.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych umieszczone są instrukcje prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk, prawidłowego zdejmowania maseczki i rękawiczek.
PROCEDURA PRZYGOTOWYWANIA ORAZ PODAWANIA POSIŁKÓW
- Poza ogólną procedurą uwzględnioną w HACCP przedszkola zaleca się aby na terenie kuchni oraz zmywalni przebywała jednocześnie jedna osoba.
- Wszelkie czynności związane z przygotowywaniem posiłków wykonywane są w fartuchu oraz rękawicach jednorazowych.
- Wszelkie powierzchnie w kuchni i zmywalni są każdorazowo dezynfekowane.
- Posiłki będą wydawane na stołówce szkolnej z zachowaniem norm sanitarnych.
- Osoba odpowiedzialna za podawanie uczniom posiłków obowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek, a także sprzętów służących dzieciom do jego spożycia.
- Po każdym posiłku blaty, stoły i poręcze krzeseł są dezynfekowane przez personel sprzątający.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
PROCEDURA PRZEPROWADZANIA DEZYNFEKCJI W PRZEDSZKOLU
- Przy wejściu głównym do szkoły umieszczone są numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, szpitalnego oddziału zakaźnego i służb medycznych.
- Przy wejściu do przedszkola znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda dorosła osoba wchodząca do budynku szkoły. Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemnika z płynem i uzupełniania go w razie potrzeby. Dozowniki z płynem do dezynfekcji znajdują się również w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
- Rekomenduje się, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły (w tym rodzice), zachowały higienę rąk, jeżeli to możliwe, myły ręce.
- Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego dokonywania prac porządkowych, w tym zwłaszcza czyszczenia ciągów komunikacyjnych, a także dezynfekowania co najmniej dwa razy dziennie powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach do spożywania i przygotowywania posiłków. Przeprowadzenie prac porządkowych należy odnotować w harmonogramie prac porządkowych na dany dzień zawieszonym na tablicy ogłoszeń.
- Osoba odpowiedzialna za podawanie uczniom posiłków obowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek, a także sprzętów służących dzieciom do jego spożycia. Po każdym posiłku blaty, stoły i poręcze krzeseł są dezynfekowane przez personel sprzątający.
- Dyrektor lub wyznaczony nauczyciel dokonuje codziennego monitoringu prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur komputerowych, włączników itd.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Nauczyciele co najmniej raz dziennie przypominają uczniom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk – zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu przeprowadzają pokaz mycia rąk. Należy również zwracać uczniom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
- Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy.
PROCEDURA POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA OBJAWÓW CHOROBY COVID-19
- Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole rozwiązań.
- Do pracy w placówce mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną COVID-19.
- Do przedszkola może uczęszczać dziecko bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- W przedszkolu jest przygotowane pomieszczenie, tzw. izolatorium, służące do odizolowania ucznia, u którego zaobserwowano podczas pobytu w przedszkolu oznaki chorobowe.
- Izolatorium to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji.
- W izolatorium dziecko przebywa pod opieką nauczyciela/pracownika przedszkola z zapewnieniem minimum 2 m odległości i środków bezpieczeństwa, w oczekiwaniu na rodziców/opiekunów prawnych, którzy muszą jak najszybciej odebrać dziecko ze szkoły.
- W razie wykrycia u dziecka podwyższonej temperatury ciała, powyżej 37,5ºC lub innych objawów wskazujących na infekcję górnych dróg oddechowych, wychowawca kontaktuje się z rodzicami dziecka (opiekunami prawnymi) w celu odebrania ucznia z przedszkola. Pomiar temperatury dokonywany jest za zgodą rodziców. Do czasu przybycia rodziców ucznia umieszcza się w izolatorium.
- O zaistniałej sytuacji dyrektor, wicedyrektor lub inna wyznaczona osoba niezwłocznie powiadamia rodziców dziecka.
- Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek odebrania dziecka natychmiast po otrzymaniu informacji od dyrektora szkoły lub wychowawcy o izolacji dziecka.
- Obszar, w którym przebywało i poruszało się dziecko należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w przedszkolu procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W sytuacji odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio ucznia należy upewnić się, że nie będzie miał kontaktu z innymi uczniami, pracownikami szkoły lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie szkoły.
- W sytuacji wystąpienia u dziecka lub pracownika objawów COVID-19, personel sprzątający powinien przeprowadzić, przy zachowaniu środków ochrony osobistej, dodatkowe czynności dezynfekujące w budynku szkoły. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w placówce procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez inspektorat sanitarny.
- Pracownicy placówki zostają poinstruowani, że w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej COVID-19 powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- W sytuacji potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie przedszkola należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Postanowienia końcowe
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Procedura może być modyfikowana.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie szkoły, przesłana jako wiadomość w dzienniku elektronicznym do nauczycieli oraz udostępniona w formie papierowej w sekretariacie szkoły.
- Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników placówki oraz rodziców/opiekunów prawnych dzieci.
Uwaga:
Rodzic/Opiekun prawny zobowiązany jest na bieżąco informować personel placówki o zmianach w stanie zdrowia dziecka.