Aktualności
KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Szkolna biblioteka serdecznie zaprasza na kiermasz tanich książek z wydawnictwa Tuliszków. W ofercie znajdują się: bajki, baśnie, wierszyki, kolorowanki, książki edukacyjne, poradniki, obyczajowe. Zachęcamy uczniów, rodziców, nauczycieli do odwiedzenia biblioteki szkolnej i zapoznania się z ofertą.
SPOTKANIE AUTORSKIE Z MATEUSZEM CETNARSKIM
W dniu 1 października 2024 r. panie bibliotekarki zorganizowały dla uczniów klas IV-VIII spotkanie autorskie z Mateuszem Cetnarskim. Ten pochodzący ze Stalowej Woli tegoroczny maturzysta zadebiutował mając zaledwie 13 lat i stając się najmłodszym pisarzem fantasy w Polsce.
Pan Mateusz przybliżył uczniom początki swoich prób pisarskich oraz trudności z jakimi musiał się zmierzyć jako nastolatek wydający swą pierwszą książkę „Bright w Otchłani Kłamstw”. Opowiadał również o swojej pasji do muzyki i tańca, a także sposobach radzenia sobie z hejtem, który go spotkał. Te cenne rady i wskazówki zawarł m. in. w drugiej swojej powieści „Feel Alive”.
Niewielka różnica wieku sprawiła, że uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek z życia pisarza i chętnie zadawali mu pytania. Na koniec spotkania na uczniów czekała niespodzianka. Pan Mateusz zatańczył dla nich do muzyki swojego idola – Michaela Jacksona wykonując m. in. słynny moonwalk. Uczniowie nagrodzili tancerza gromkimi brawami, a po spotkaniu chętni mogli zrobić sobie wspólne zdjęcie lub otrzymać autograf pisarza. Zainteresowani mogli nabyć również książki autora wraz z dedykacją.
KIERMASZ KSIĄŻEK W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Szkolna biblioteka serdecznie zaprasza na kiermasz tanich książek z wydawnictwa Tuliszków. W ofercie znajdują się: bajki, baśnie, wierszyki, kolorowanki, książki edukacyjne, kulinarne, obyczajowe. Zachęcamy uczniów, rodziców, nauczycieli do odwiedzenia biblioteki szkolnej i zapoznania się z ofertą.
DZIEŃ ZAWODÓW - PROMOCJA KSIĄŻEK
W środę 28 lutego 2024 r. w naszej szkole odbył się Dzień Zawodów. Uczniowie mieli okazję zastanowić się nad tym, kim będą, kiedy dorosną, wcielić się w swoje role, przebrać i ucharakteryzować, zgodnie z wymaganiami wybranego przez siebie zawodu. Ten dzień wykorzystaliśmy również w bibliotece szkolnej do promocji książek z wybranych dziedzin nauki oraz opisujących perypetie niektórych bohaterów literackich. I tak ... pani dziennikarka przeprowadziła wywiad z bibliotekarką na temat szkolnej akcji - Bookcrossing, profesjonalna pilęgniarka reklamowała "Poradnik pierwszej pomocy dla dzieci" oraz książkę "Lenka. Mała pani doktor". Urocze panie inżynierki polecały "Boba Budowniczego", "Encyklopedię odkryć i wynalazków", a także "Zabytki techniki". Nasz kontuzjowany sportowiec zachwalał z kolei "Czerwoną kartkę dla Sprężyny" Jacka Podsiadło.
Jak widać przy każdej okazji można się dobrze bawić i na każdą okazję znaleźć sobie dobrą książkę.
KOLEJNE NOWOŚCI CZYTELNICZE
W BIBLIOTECE
Kolejna porcja nowości czytelniczych w naszej bibliotece tym razem dla starszych uczniów. Zapraszamy.
Kolejne nowości czytelnicze w bibliotece - GALERIA
ŚWIĄTECZNA BIBLIOTEKA
Zapraszamy serdecznie do szkolnej biblioteki aby wypożyczyć książkę na świąteczną przerwę. Przy okazji możecie zobaczyć jakie książkowe nowości na Was czekają oraz świąteczną dekorację, którą z książek przygotowali Wasi koledzy i koleżanki z klasy 5A i 6B.
Świąteczna biblioteka - GALERIA
W MIKOŁAJKI CZYTAMY "MIKOŁAJKA"
6 grudnia 2023r. uczniowie SP nr 3 od rana świętowali Mikołajki. Do szkoły przyszli ubrani na czerwono z czerwonymi noskami i czapkami na głowach, ustawili się w kolejce po czerwone galaretki.
W szkolnej bibliotece świętowano po swojemu. Dla uczniów klas młodszych odbyło się głośne czytanie popularnej wśród najmłodszych powieści "Mikołajek" autorstwa Sempe’go i Goscinny’ego. Dlaczego „Mikołajek”? Odpowiedź oczywista!!! ponieważ dzisiaj obchodzimy Mikołajki!!! Najmłodsi słuchali o przygodach niesfornego chłopca, który ma dużo energii do psot i zabawy. Bibliotekarka przeczytała rozdział zatytułowany „Zabawa w kowbojów”.
Podczas czytania było dużo śmiechu, wszystkim słuchaczom przypadły do gustu przygody sympatycznego łobuziaka i jego kolegów. Na koniec słuchacze musieli odpowiedzieć na pytanie: Czy książkowy bohater przypomina Świętego Mikołaja?
W Mikołajki czytamy "Mikołajka" - GALERIA
DZIEŃ POSTACI Z KSIĄŻEK I BAJEK
Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada i jest to jednocześnie dzień urodzin Walta Disney’a, najbardziej znanego producenta bajek.
30 listopada 2023 roku w SP nr 3 w Nowej Dębie świętowaliśmy Dzień Postaci z Książek i Bajek, który zorganizował Samorząd Uczniowski wraz z biblioteką szkolną. Celem obchodów tego dnia było przypomnienie postaci z bajek oraz popularyzowanie dziecięcej literatury, zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną bajek, które uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym czy współczucia.
Na korytarzu można było spotkać wielu bajkowych i książkowych bohaterów, którzy dumnie prezentowali się w swoich wymyślnych, kolorowych strojach. Dzień ten był też okazją do czytania, opowiadania bajek. W bibliotece szkolnej na dzieci czekał zbiór najpiękniejszych bajek i baśni. W czasie przerw można było je nie tylko oglądać, ale także poczytać.
Dzień ten dostarczył wszystkim wielu wrażeń i pozytywnych emocji.
Dzień postaci z książek i bajek - GALERIA
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0.
Od października 2023 r. Szkoła Podstawowa nr 3 im. B. Zybury w Nowej Dębie realizuje Priorytet 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 – 2025, który ma na celu: "rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych".
Dzięki przystąpieniu do realizacji programu księgozbiór biblioteki wzbogacił się o ponad 300 książek. W dużej części są to nowości wydawnicze dla każdej grupy wiekowej naszych czytelników: począwszy od uczniów klas I – III przez uczniów klas IV – VIII, aż na dorosłych skończywszy.
Nowego, atrakcyjnego wyglądu uzyskało także pomieszczenie biblioteczne, które zostało wyposażone w nowy narożny regał biblioteczny wykonany na zamówienie, wygodne biurko narożne dla pań bibliotekarek oraz przenośną biblioteczkę.
Najlepiej przyjdźcie do biblioteki i sami zobaczcie. Zapraszamy.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
27 października 2023r. uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 3 im. B. Zybury w Nowej Dębie zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej i zostali zaproszeni na swoją pierwszą lekcję biblioteczną.
Podczas uroczystości obejrzeli prezentację na temat zasad korzystania z książek i wypowiadali się na temat: Czego nie wolno robić książce?
W czasie wizyty w bibliotece przyszli czytelnicy zapoznali się z pomieszczeniami bibliotecznymi, obejrzeli regały z książkami przeznaczone dla czytelników w różnym wieku. Bibliotekarki pokazały uczniom różne książki – lektury, komiksy, wiersze, baśnie oraz nowości, które zostały zakupione z myślą o najmłodszych czytelnikach. Uczniowie otrzymali garść informacji na temat regulaminu wypożyczania książek i zasad zachowania
w bibliotece.Wszyscy dobrze się bawili przy rozwiązywaniu zagadek sprawdzających znajomość postaci baśniowych oraz podczas zabaw sprawdzających spostrzegawczość. Pierwszoklasiści mogli się też wykazać siłą i sprytem, wspólnie dźwigając najcięższą książkę w bibliotece. Później uczniowie obiecali, że będą kochać i szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i zakładki, zaproszenie do korzystania z biblioteki oraz życzenia, aby zawsze towarzyszyła im miłość do książek oraz pasja czytania. Od teraz nowi czytelnicy będą mogli korzystać w pełni z oferty biblioteki i poprzez czytanie książek pogłębiać swoją wiedzę.
Szkoda, że nie mogliście zobaczyć uśmiechniętych twarzy naszych nowych czytelników! Mamy nadzieję,
że wielu z nich zakocha się w książkach i będzie często nas odwiedzać. W końcu „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.Pasowanie na czytelnika - GALERIA
"PRZERWA NA CZYTANIE 2023"
18 października 2023 r. już po raz trzeci w naszej szkole odbyła się IV Międzynarodowa edycja VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". Aktywnie wzięli w niej udział uczniowie klas II – VI oraz nauczyciele. Szkolne korytarze na każdej przerwie były pełne uczniów czytających swoje ulubione książki. Biblioteka szkolna stała się centrum czytelniczym i miejscem najczęściej odwiedzanym. Uczniowie nie tylko czytali książki, ale także dzielili się refleksjami i rekomendowali wybrane pozycje książkowe. Wielu uczniów przekonywało, że czytanie jest fajne, może być zabawą i sprawiać przyjemność.
Przerwa na czytanie 2023 - GALERIA
AKCJA "PRZERWA NA CZYTANIE" W NASZEJ SZKOLE
Już w najbliższą środę, tj 18 października w naszej szkole odbędzie się akcja "Przerwa na czytanie". Serdecznie zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie można wypożyczyć wiele interesujących książek i pokazać innym, że czytanie jest fajne. Przyłącz się do akcji i czytaj w czasie przerw. Pomóż nam pobić ubiegłoroczny rekord.
Stan czytelnictwa w Szkole Podstawowej Nr 3
w ciągu I semestru roku szkolnego 2022/2023
Klasa
Liczba uczniów
Czytelnicy
Wypożyczenia książek
Liczba
%
Liczba ogółem
Średnia na ucznia
Średnia na czytelnika
I A
21
11
52
99
4,71
9,00
I B
17
15
88
59
3,47
3,93
II A
21
19
90
64
3,05
3,37
III A
24
16
67
50
2,08
3,13
III B
26
20
77
89
3,42
4,45
IV A
20
20
100
84
4,20
4,20
IV B
24
22
92
88
3,67
4,00
V A
23
22
96
57
2,48
2,59
V B
21
21
100
79
3,76
3,76
VI A
23
21
91
49
2,13
2,33
VI B
17
15
88
51
3,00
3,40
VII A
11
10
91
15
1,36
1,50
VIII A
19
14
74
31
1,63
2,21
VIII B
21
17
81
45
2,14
2,65
Razem
288
243
84
860
2,99
3,54
Najlepsze wyniki w czytaniu osiągnęła kl. IA, która wypożyczyła 99 książek i uzyskała średnią na ucznia- 4,71 oraz najwyższą średnią na czytelnika- 9,00.
Najmniej wypożyczeń ma klasa VII – (zaledwie 15 książek), która uzyskała średnią na ucznia-1,36 książki, oraz średnią na czytelnika-1,50.
Słabo wypadła kl. VIIIA- wypożyczyła łącznie 31 książek, co daje średnią na ucznia 1,63, na czytelnika 2,21.
Czytelnicy biblioteki stanowią 88 % , tzn. 243 uczniów na 288 odwiedza bibliotekę. Z wypożyczeń nie skorzystało 45 osób.
Tylko dwie klasy w szkole mają 100% czytelników- kl. IV A i VB. Najmniej czytelników jest w klasie IA -52%, VIII A- 74%.
Najlepsi czytelnicy w klasach
Klasa
Nazwisko i imię
Ilość wypożyczeń
I A
Zofia Sady
18
I B
Alan Barnaś
13
II A
Natalia Kosior
Justyna Róg
8
III A
Jan Staniek
10
III B
Maja Woźniak
20
IV A
Otylia Barnaś
14
IV B
Amelia Rodzeń
9
V A
Maja Rozmus
Liliana Tkaczyk
5
V B
Oliwia Zdybek
10
VI A
Natalia Wilk
5
VI B
Emilia Deptuch
Emilia Gołąbek
6
VII A
-
-
VIII A
Laura Dobrowolska
6
VIII B
Wiktoria Rębisz
5
Uczniowie klas I – III chętnie wypożyczają książki, często odwiedzają bibliotekę i stan czytelnictwa w tych klasach przedstawia się bardzo dobrze.
Najlepsi czytelnicy w szkole
Klasa I-III
L.p.
Klasa
Nazwisko i imię
Ilość wypożyczeń
1.
III B
Maja Woźniak
20
2.
IA
Zofia Sady
18
3.
I B
Alan Barnaś
13
Klasa IV-VIII
L.p.
Klasa
Nazwisko i imię
Ilość wypożyczeń
1.
IV A
Otylia Barnaś
14
2.
V B
Oliwia Zdybek
10
3.
IV B
Amelia Rodzeń
9
Uczniowie klas IV – VIII znacznie rzadziej pojawiają się w bibliotece szkolnej i wypożyczają mniej książek.
Przerwa na czytanie 2022
"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".
Wisława Szymborska
W środę 12 października 2022 roku w Zespole Placówek Oświatowych w Nowej Dębie odbyła się akcja "Przerwa na czytanie" organizowana w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom". Nasza szkoła po raz drugi dołączyła do tego wydarzenia, czyli do Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu osób czytających podczas przerw.
Ten dzień był wyjątkowy, na każdej przerwie mogliśmy w różnych miejscach szkoły dostrzec zaczytane osoby. Dodatkowo biblioteka szkolna przeżywała prawdziwe oblężenie ze strony uczniów, którzy chętnie wypożyczali ulubione pozycje książkowe. Cel akcji, którym była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie uczniów do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu, został osiągnięty.
W tegorocznej akcji "Przerwa na czytanie" oprócz społeczności uczniowskiej i nauczycieli uczestniczyli także nasi najmłodsi czytelnicy, czyli przedszkolaki. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 334 uczniów, przedszkolaków i pracowników szkoły. Nasz szkolny rekord z ubiegłego roku został zatem pobity, a czytanie wywołało uśmiech i zainteresowanie na niejednej buzi dziecka.
Akcją koordynowały bibliotekarki:
Iwona Rymaniak
Dorota Taraszka
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W ostatnim tygodniu września 2022 roku uczniowie klasy IA oraz IB zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki. To kolejna ważna chwila w szkolnym kalendarzu pierwszaków. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Podczas wizyty w bibliotece uczniowie klas pierwszych zostali zapoznani z pomieszczeniami biblioteki, z jej zasobami, regulaminem, zasadami poszanowania i wypożyczania książek.
Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, musieli wysłuchać wierszy i piosenek o książkach, wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, które ukryły się w zagadkach, z czym poradzili sobie na szóstkę.
Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne dzieci obiecały, że będą szanować książki jak najbliższych sercu przyjaciół, czerpać z nich mądrość i radość oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Każdy uczeń otrzymał dyplom pasowania na czytelnika oraz drobną pamiątkę w postaci długopisów i smyczy do kluczy.
Bibliotekarki życzyły najmłodszym czytelnikom ciekawych przygód w świecie książek, aby ten świat rozwijał ich wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.
W dniu 19 października 2021 r. w naszej szkole odbyła się po raz pierwszy akcja pod hasłem "Przerwa na czytanie". To wydarzenie w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" pragnie zwrócić uwagę na potrzebę rozwoju dzieci poprzez obcowanie z książką i czytanie. W tym roku do VI edycji organizowanej przez Bibliotekę Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim przystąpiło ponad 1600 placówek oświatowych z całej Polski, w tym nasza, jako jedna ze 115 szkół z podkarpacia. W ramach propagowania czytelnictwa wśród dzieci odbyła się lekcja biblioteczna dla najmłodszych uczniów, klasy pierwszej, przygotowano kącik czytelniczy w bibliotece oraz przystąpiono do bicia rekordu liczby uczniów czytających na przerwach. Korytarze szkolne wypełniły się uczniami, którzy udowadniali, że czytanie jest świetnym pomysłem na spędzenie czasu na przerwie i powoduje, że na przerwach jest znacznie ciszej.
Wszystkim tym uczniom i nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.
Bibliotekarki
Stan czytelnictwa uczniów klas I-VIII
Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Dębie
w roku szkolnym 2020/2021
Klasa
Liczba uczniów
Czytelnicy
Wypożyczenia książek
Liczba
%
Liczba ogółem
Średnia na ucznia
Średnia na czytelnika
I A
25
23
92
172
6,90
7,80
I B
25
22
88
199
8,00
9,00
II A
22
21
95
173
7,80
8,20
II B
21
5
24
11
0,50
2,20
III A
23
22
96
179
7,80
8,10
III B
23
21
91
132
5,70
6,30
IV A
23
18
78
54
2,30
3,00
IV B
19
12
63
30
1,60
2,50
V
12
11
92
37
3,00
3,40
VI A
19
13
68
29
1,50
2,20
VI B
21
12
57
23
1,00
1,90
VII A
24
20
83
71
3,00
3,60
VII B
20
16
80
65
3,30
4,00
VIII
26
25
96
125
4,80
5,00
Razem
303
241
80
1300
4,30
5,40
Najlepsi czytelnicy w klasach
Klasa
Nazwisko i imię
Ilość wypożyczeń
I A
Chrząstek Jeremiasz
Staniek Jan
22
22
I B
Durtka Maja
Lewicka Aleksandra
22
22
II A
Kucper Katarzyna
Sudoł Mia
Jadach Weronika
31
24
23
II B
Tomczyk Laura
5
III A
Bielecka Katarzyna
Trawińska Olga
37
29
III B
Oleszczuk Lena
Wróbel Joanna
21
17
IV A
Karpeta Konstanty
11
IV B
Adamczyk Martyna
6
V
Nowak Maciej
7
VI A
Puzio Piotr
Sączawa Szymon
5
5
VI B
Tomczyk Oliwia
4
VII A
Stępień Tomasz
12
VII B
Szpala Julia
10
VIII
Turbak Natalia
Gaweł Franciszek
10
8
Najlepsi czytelnicy z klas I - III
L.p.
Klasa
Nazwisko i imię
Ilość wypożyczeń
1.
III A
Bielecka Katarzyna
37
2.
II A
Kucper Katarzyna
31
3.
III A
Trawińska Olga
29
Najlepsi czytelnicy z klas IV - VIII
L.p.
Klasa
Nazwisko i imię
Ilość wypożyczeń
1.
VII A
Stępień Tomasz
12
2.
IV A
Karpeta Konstanty
11
3.
VIII
Turbak Natalia
10
3.
VII B
Szpala Julia
10
4.
VIII
Gaweł Franciszek
8
5.
V
Nowak Maciej
7
Ranking czytelnictwa uczniów klas I-VIII
Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Dębie
za I semestr roku szkolnego 2020/2021
Klasa
Liczba uczniów
Czytelnicy
Liczba wypożyczeń
Średnia wypożyczeń na ucznia klasy
Średnia wypożyczeń na czytelnika klasy
Liczba
%
I A
25
15
60
40
1,6
2,67
I B
25
22
88
78
3,12
3,55
II A
20
15
75
87
4,35
5,80
II B
22
1
4,5
1
0,04
1,00
III A
23
16
69
111
4,82
6,94
III B
23
21
91
71
3,08
3,38
IV A
23
14
61
24
1,04
1,71
IV B
19
11
58
19
1,00
1,73
V
12
10
83
18
1,50
1,80
VI A
19
12
63
27
1,42
2,25
VI B
21
12
57
18
0,86
1,50
VII A
24
18
75
36
1,50
2,00
VII B
20
16
80
55
2,75
3,44
VIII
26
25
96
120
4,62
4,80
Razem
302
220
73
705
2,33
3,20
Najlepsi czytelnicy w szkole z klas I-III
L.p.
Klasa
Nazwisko i imię
Ilość wypożyczeń
1.
III A
Bielecka Katarzyna
33
2.
III A
Trawińska Olga
28
3.
II A
Kucper Katarzyna
21
4.
II A
Barnaś Otylia
16
4.
III B
Oleszczuk Lena
16
5.
III A
Smaroń Wiktoria
14
Najlepsi czytelnicy w szkole z klas IV-VIII
L.p.
Klasa
Nazwisko i imię
Ilość wypożyczeń
1.
VII B
Szpala Julia
9
1.
VIII
Turbak Natalia
9
2.
VIII
Gaweł Franciszek
8
3.
VII B
Rachwał Zuzanna
7
3.
VIII
Guziec Wiktoria
7
3.
VIII
Konieczna Aleksandra
7
3.
VIII
Kulik Alicja
7
Coraz bliżej Święta
Święta tuż, tuż ..., dlatego zapraszamy do wypożyczania i czytania książek o tematyce świątecznej. Zobaczcie, co między innymi dla Was mamy :)
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ W CZASIE PANDEMII W ZAKRESIE PRZYJMOWANIA PODRĘCZNIKÓW
Podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w dni wyznaczone w grafiku na stronie internetowej szkoły (w celu uniknięcia grupowania się osób).
Zwrot podręczników powinien być w kompletach, bez foliowych okładek i zapisanych ołówkiem notatek, zwracamy uwagę na czystość i estetykę książki - wyprostowane pogięte kartki, bez rozdarcia.
Podręczniki zapakowane w reklamówkach należy opisać: imię i nazwisko ucznia, klasa, ilość podręczników. Książki przynoszone są do biblioteki, a uczniowie klas I- III do wychowawcy, zwrot potwierdzony jest podpisem (własnym długopisem) na liście udostępnionej przez nauczyciela.
Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza ewentualnie do zapłaty, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą dziennika elektronicznego.
Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu podręczników powinien być w maseczce i rękawiczkach.
Pozostałe wytyczne są w Regulaminie oddawania książek!
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W CZASIE PANDEMII W ZAKRESIE PRZYJMOWANIA KSIĄŻEK
Bibliotekarze powinni przebywać w bibliotece w maseczce i rękawiczkach, nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków.
Zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum
1,5 m).Zapewnienie, w miarę możliwości, wietrzenia pomieszczeń.
Regularne czyszczenie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowe, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
Umieszczenie w widocznym miejscu, np. przed wejściem, informacji o maksymalnej liczbie odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.
Ograniczenie liczby użytkowników w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.
Nie ma otwartej czytelni, wolnego dostępu do księgozbioru i czasopism.
Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece – 3 doby.
Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
Przyjęte książki zostaną odłożone do pudełka w innym pomieszczeniu . Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.
Uczniowie i Rodzice są powiadamiani przez stronę internetową szkoły ewentualnie przez dziennik elektroniczny
o terminach zwrotów książek.W sytuacji stwierdzenia zniszczenia lub nieoddania książki rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza, o czym zostanie poinformowany telefonicznie lub za pomocą dziennika elekronicznego.
Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu podręczników powinien być w maseczce i rękawiczkach.
Regulamin biblioteki
1.Biblioteka szkolna jest główną interdyscyplinarną pracownią szkolną, przygotowującą uczniów do samokształcenia, do korzystania z różnorodnych źródeł informacji.
2.Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów.
3.Biblioteka udostępnia swe zbiory w czasie trwania zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.
4.Zbiory biblioteki dostosowywane są do profilu szkoły i zainteresowań użytkowników.
5.Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów biblioteki.
6.Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać: wypożyczając je do domu, czytając lub przeglądając na miejscu. Każdy uczeń może wypożyczyć jednorazowo 3 książki na okres miesiąca - w tym 1 lekturę obowiązkową.
7.Zbiory można wypożyczać tylko na swoje nazwisko. Wypożyczenie na inne nazwisko równoznaczne jest z kradzieżą.
8.Przepisywanie książek na inną osobę może się odbywać tylko w obecności tej osoby.
9.Wypożyczone dokumenty należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem.
10.Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
11.Czytelnik, który zgubi lub zniszczy dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić takie same lub inne wskazane przez nauczyciela bibliotekarza.
12. Uczeń kończący naukę w szkole lub przerywający naukę z różnych powodów rozlicza się z biblioteką.
Regulamin pracowni multimedialnej
1.Ze stanowisk komputerowych w pracowni multimedialnej mogą korzystać wszyscy nauczyciele oraz uczniowie ZPO w Nowej Dębie.
2.Korzystanie z komputerów jest bezpłatne.
3.Ze stanowisk komputerowych można korzystać w godzinach pracy biblioteki pod opieką nauczyciela dyżurnego.
4.Z jednego komputera mogą korzystać najwyżej dwie osoby.
5.Stanowiska komputerowe w pracowni multimedialnej służą wyszukiwaniu informacji związanych z nauką w szkole oraz do celów edukacyjnych: (poszukiwań materiałów w multimedialnych programach edukacyjnych, wykonywania własnych prac dla potrzeb naukowych, tworzenia dokumentów Samorządu Szkolnego i innych organizacji działających w szkole).
6.Przed przystąpieniem do pracy przy komputerze należy dokonać wpisu w zeszycie (imię, nazwisko, klasę, nazwę programu) oraz cel korzystania ze stanowisk.
7. W pracowni obowiązuje cisza.
8.Programy multimedialne udostępniane są jedynie na miejscu, nie ma możliwości wypożyczenia ich do domu lub wynoszenia do innych pomieszczeń.
9.Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach i ustawieniach systemowych bez zgody nauczyciela.
10.Zabrania się zapisywania dokumentów na dysku twardym bez zgody nauczyciela.
11.Użytkownik chcący korzystać z dysków wymiennych ma obowiązek zgłoszenia tego nauczycielowi bibliotekarzowi.
12.Nie można wykorzystywać komputera do gier i zabaw bez zgody nauczyciela.
13.Zabronione jest korzystanie z komputera w celach zarobkowych, wykonywanie czynności naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.
14.Użytkownik komputera musi posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i programu. Nauczyciel-bibliotekarz nie ma obowiązku obsługiwania wypożyczonego przez użytkownika programu lub udzielania stałej pomocy w tworzeniu dokumentów przez użytkownika. Może udzielić pomocy, jeśli aktualnie dysponuje czasem.
15.Z drukarki mogą korzystać wyłącznie osoby do tego upoważnione po wcześniejszym zgłoszeniu nauczycielowi - bibliotekarzowi.
16.Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy natychmiast zgłaszać bibliotekarzowi.
17.Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada finansowo użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.
18.W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad bibliotekarz lub nauczyciel dyżurny ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika.
19.Niestosowanie się do w/w punktów regulaminu spowoduje zakaz korzystania ze stanowiska komputerowego na okres wskazany przez nauczyciela-bibliotekarza (najczęściej do końca roku szkolnego).
Regulamin korzystania z podręcznika szkolnego w Szkole Podstawowej nr 3
w Zespole Placówek Oświatowych w Nowej Dębie§ 1
- Regulamin określa zasady związane z wypożyczaniem Uczniom podręczników oraz postępowanie w przypadku zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia podręcznika.
- Każdy rodzic ma obowiązek zapoznania się z treścią niniejszego regulaminu i stosowania jego postanowień w praktyce.
- Wypożyczenie podręcznika jest dokonywane przez Nauczyciela bibliotekarza.
- Zwrot wypożyczonych podręczników Nauczyciel bibliotekarz potwierdza w bazie użytkowników.
§ 2
- Podręczniki wypożyczone uczniom stanowią własność Szkoły.
- Podręczniki użytkowane są przez okres minimum 3 lat.
- Do wypożyczania podręczników uprawnieni są wszyscy uczniowie Szkoły, którzy rozpoczęli naukę w klasie I w roku szkolnym 2014/2015 lub później.
- Wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego, najpóźniej do dnia 7 września danego roku szkolnego.
- Termin zwrotu podręcznika mija z dniem 20 czerwca danego roku szkolnego.
- W uzasadnionych okolicznościach Szkoła ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem terminu wskazanego w ust. 5.
- Przez uzasadnione okoliczności, o których mowa w ust. 6 rozumie się w szczególności przejście ucznia do innej szkoły, objęcie ucznia specjalnymi formami nauki lub wychowania oraz przejście ucznia do oddziału zerowego w przedszkolu na postawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
§ 3
- Na początku roku szkolnego, najpóźniej do dnia wskazanego w § 2 ust. 4 uczniowie za pośrednictwem wychowawcy pobierają z Biblioteki podręczniki.
- Na pierwszym zebraniu klasowym w danym roku szkolnym wychowawca informuje rodziców uczniów o zasadach odpowiedzialności za wypożyczony podręcznik.
- Wychowawca cyklicznie sprawdza stan podręczników.
§ 4
- Uczeń jest obowiązany zwrócić szkole podręcznik w stanie niepogorszonym, pomijając zużycie będące następstwem prawidłowego używania.
Zabrania się:
- wyrywania kartek z podręcznika,
- robienia w podręczniku notatek i innych wpisów przy pomocy długopisu, ołówka itd.,
- sklejania kartek podręcznika,
- brudzenia kartek podręcznika jakimikolwiek substancjami,
- nacinania kartek nożyczkami.
- Czynności o których mowa w ust. 2 oznaczają uszkodzenie podręcznika.
- Przez zniszczenie podręcznika rozumie się umyślne lub nieumyślne spowodowanie innej wady fizycznej, która pomniejsza wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwia ich wykorzystanie.
§ 5
- W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika w terminie wskazanym w § 2 ust. 5 rodzic dziecka jest obowiązany zwrócić koszt zakupu podręcznika.
- Wartość uszkodzonych lub zniszczonych podręczników i materiałów edukacyjnych określa Dyrektor szkoły.
§ 6
- Organem uprawnionym do zmiany Regulaminu jest Dyrektor szkoły.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2014 roku.
Regulamin czytelni biblioteki
Zespołu Placówek Oświatowych w Nowej Dębie
- W czytelni obowiązuje cisza.
- Czytelnik swoim zachowaniem nie powinien przeszkadzać innym czytelnikom w korzystaniu ze zbiorów czytelni szkolnej.
- Z czytelni mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, rodzice inni pracownicy szkoły oraz osoby odbywające praktykę pedagogiczną.
- Do czytelni należy wchodzić z czystymi rękami; plecaki, teczki i torby zostawia się w wyznaczonym miejscu. Czytelnik odpowiada osobiście za książki i czasopisma, z których korzysta.
- Zbiory czytelni należące do księgozbioru podręcznego (słowniki, encyklopedie, albumy itp.) oraz zbiory audiowizualne udostępniane są tylko na miejscu.
- Książki, czasopisma i inne dokumenty należy szanować.
Zauważone uszkodzenia czytelnik zgłasza nauczycielowi biblioteki. - Przed opuszczeniem czytelni wykorzystane czasopisma, książki,
inne dokumenty oddaje się nauczycielowi biblioteki. - Czytelnia jest otwarta codziennie w godzinach pracy biblioteki.
- Nieprzestrzeganie regulaminu lub nieodpowiednie zachowanie może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z czytelni.