• Pracownia SP-3

        •  

          13 października 2004 roku – to data, którą na długo zapamiętają uczniowie i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 3 z Nowej Dęby. Kojarzyła się ona będzie nie tylko z Dniem Edukacji Narodowej ale przede wszystkim z uroczystym otwarciem długo oczekiwanej nowoczesnej pracowni komputerowej.

          Jeszcze u ubiegłym roku szkolnym, dyrektor szkoły złożył wniosek, poparty przez burmistrza Józefa Czekalskiego, do kuratora oświaty w Rzeszowie by w ramach projektu MENiS „Pracownia internetowa w szkole podstawowej w 2004” szkoła otrzymała nowoczesną pracownię. Właśnie dzięki tym staraniom oraz zaangażowaniu i dobrej woli wielu osób szkołę wyposażono w 10 komputerów uczniowskich i serwer sieciowy, komputer przenośny, wideoprojektor, drukarkę laserową i skaner. Wszystkie komputery połączone są w sieć lokalną. Szkoła posiada stałe łącze internetowe, z którego można korzystać również w sekretariacie szkoły, pokoju nauczycielskim oraz w dwóch salach lekcyjnych.

          Wystrój i wyposażenie samej pracowni to wsparcie licznych sponsorów, którymi byli: Zakłady Metalowe DEZAMET  S.A. w Nowej Dębie, Spółdzielnia Inwalidów ZJEDNOCZENIE w Nowej Dębie, Zakład Czynników Energetycznych w Nowej Dębie, MARMA-PLAST Sp. z o.o. , TU SAMOPOMOC ekspozytura w Tarnobrzegu oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3.

          Artystyczny występ uczniów był radosnym wstępem do uroczystość otwarcia sali komputerowej. Po prezentacji dzieci, głos zabrał dyrektor szkoły Dariusz Siudem, który podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania szkolnej pracowni komputerowej  i wręczył przybyłym gościom certyfikaty „Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Dębie”. Następnie głos zabrali  zaproszeni goście: burmistrz Józef Czekalski, wicestarosta powiatu tarnobrzeskiego Jerzy Sudoł oraz były wicemarszałek województwa podkarpackiego Norbert Mastalerz. Przecięcia wstęgi do sali komputerowej dokonali zaproszeni goście: burmistrz Józef Czekalski, były wicemarszałek województwa podkarpackiego Norbert Mastalerz, prezes Spółdzielni Inwalidów ZJEDNOCZENIE Wiesław Nowak, przedstawicielka Zakładów Metalowych DEZAMET S.A. Krystyna Bystrzyk, przedstawicielka MARMA-PLAST Sp. z o.o.  Marta Buś, radny Osiedla Dęba Jan Flis, sołtys Osiedla Dęba Władysław Flis przedstawiciel Rady Rodziców Jerzy Bujak a proboszcz ks. Mieczysław Wolanin poświęcił pracownię.

          Komputer stał się symbolem współczesnych lat. Nauka i technika pędzą w zawrotnym tempie a fantastyka naukowa staje się rzeczywistością. Komputery i Internet to dla młodzieży codzienność, którą należy poznać i nauczyć się mądrego korzystania. Pracownia informatyczna otwarta jest dla uczniów nie tylko na lekcjach informatyki.  Odbywają się w niej zajęcia z innych przedmiotów, zajęcia kółka informatycznego oraz dodatkowe zajęcia popołudniowe. Na lekcjach często używany jest projektor multimedialny, umożliwiający wyświetlanie obrazu z monitora na ekran, co zdecydowanie ułatwia poznawanie zawiłych zagadnień informatycznych. Połączenie ze światem zewnętrznym poprzez Internet dla niektórych uczniów to wspaniała zabawa, ale są również uczniowie, którzy ambitniej zgłębiają tajniki informatyki i już mimo młodego wieku mogą pochwalić się własnoręcznie stworzoną stroną internetową szkoły. Niewątpliwie pracownia informatyczna jest najchętniej odwiedzaną przez salą w szkole.

          Pracownia wyposażona jest w 10 komputerów uczniowskich:

          -    płyta główna GA-81845GVM-RZ,

          -    karta grafiki zintegrowana z płytą,

          -    karta dźwiękowa zintegrowana z płytą,

          -    procesor Intel Celeron 2,8 GHz,

          -    256 MB DDR 266 MHz w jednym module,

          -    dysk twardy 40 GB,

          -    CD-ROM 52x,

          -    monitor Belinea 17’,

          -    słuchawki z regulacją siły głosu,

          -    mikrofon stacjonarny,

          -    oprogramowanie: Windows XP Professional PL, Microsoft Office 2003 Professional PL   

          Wszystkie komputery połączone są w sieć lokalną, mają także stały dostęp do sieci globalnej - Internet. Sieć obsługuje serwer:

          -    płyta główna GA-81845GVM-RZ,

          -    karta grafiki zintegrowana z płytą,

          -    karta dźwiękowa zintegrowana z płytą,

          -    procesor Intel Celeron 2,8 GHz,

          -    512 MB DDR 266 MHz w jednym module,

          -    dysk twardy 120 GB,

          -    DVD 16x,

          -    monitor Belinea 17’,

          -    słuchawki z regulacją siły głosu,

          -    mikrofon stacjonarny,

          -    oprogramowanie: Microsoft Small Business Server 2003 Premium Polish.

          Ponadto w pracowni znajdują się: komputer przenośny - MAXDATA ECO 3150X , wideoprojektor - NEC VT46R , drukarka laserowa – Samsung ML 2151 N , skaner – Mustek Be@r Paw 2448TA PLUS

                                 

                                                               Praca w takich warunkach i na takim sprzęcie może być tylko przyjemnością.