• Regulamin Konkursu

• Tyle jest w każdym poznaniu nauki, ile jest w nim matematyki.

(Immanuel Kant )

Międzygimnazjalny Konkurs Matematyczny
           „DUET PITAGOREJCZYKÓW”

GIMNAZJUM NR 2 IM. ŚW. M. M. KOLBEGO

W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W NOWEJ DĘBIE

zaprasza uczniów klas I i II

na IV Międzygimnazjalny Konkurs Matematyczny
          „Duet Pitagorejczyków”.

Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba.
          Honorowy patronat nad konkursem objął

Konkurs odbędzie się w dniu 10 marca 2016 r. (czwartek) o godz. 900 w budynku szkoły przy ul. Zybury 4, 39-460 Nowa Dęba.

Prosimy, aby szkoła zgłosiła swój udział w nieprzekraczalnym terminie do dnia  11 lutego 2016r.

„Duet Pitagorejczyków” przeznaczony jest dla uczniów klas drugich  oraz uzdolnionych uczniów klas pierwszych gimnazjów gminy Nowa Dęba, gminy Baranów Sandomierski, gimnazjów z Tarnobrzega oraz gimnazjum z Majdanu Królewskiego. Kryterium udziału nie jest wiek ucznia, lecz posiadane przez niego umiejętności.

Regulamin Międzygimnazjalnego Konkursu Matematycznego

„DUET PITAGOREJCZYKÓW”

Wstęp

Matematyka przeniesiona na grunt znanych i lubianych gier oraz ciekawych zadań nie tylko może stać się źródłem wspaniałej zabawy, ale może być również okazją do pokazania wiedzy i umiejętności.

Objaśnienie nazwy konkursu: duet- para, dwuosobowa drużyna, zespół; Pitagorejczycy- grupa ludzi wnoszących ogromny wkład do nauki, zwłaszcza w zakresie matematyki. Pitagorejczycy uważali, że "wszystko jest liczbą"; każdemu bytowi można było przyporządkować liczbę, np. mierząc czy ważąc.

I. Organizatorzy

Organizatorem drugiej edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Matematycznego „DUET PITAGOREJCZYKÓW” jest Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych oraz zespół nauczycieli matematyki Gimnazjum Nr 2 im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Nowej Dębie.

II. Skład Komisji Konkursu Matematycznego

W skład Komisji Konkursu Matematycznego dla Gimnazjalistów wchodzą nauczyciele matematyki: p. Iwona Szczur, p. Danuta Tomczyk, p. Anastazja Sałek

III. Cele konkursu:

·  doskonalenie i popularyzacja wiedzy i umiejętności matematycznych wśród uczniów gimnazjów,

·  kształtowanie umiejętności współpracy,

·  podnoszenie poziomu umiejętności stosowania wiedzy matematycznej,

·  motywowanie do nauki uczniów matematycznie uzdolnionych,

·  dobra zabawa i rozbudzanie pozytywnej rywalizacji,

·  motywowanie nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami,

·  rozwijanie samokształcenia się uczniów.

IV. Uczestnicy

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas drugich  oraz uzdolnionych uczniów klas pierwszych gimnazjum. Kryterium udziału nie jest wiek ucznia, lecz posiadane przez niego umiejętności.

V.  Etapy konkursu

Konkurs przebiega w jednym etapie organizowanym w Gimnazjum Nr 2 w Nowej Dębie.

W ramach tego etapu każda para będzie uczestniczyła w różnych konkurencjach.

Konkurencje:

1.       prawda fałsz,

2.       zadanie na czas,

3.       zadanie praktyczne (wycinanki, zadania z życia codziennego, układanki, zadania typu diagramy, rebusy, z zapałkami, krzyżówki itp.),

4.       rozwiązywanie zadań za punkty( każda drużyna wybiera grupę zadań odpowiednio punktowanych i rozwiązuje w wyznaczonym czasie, są to zadania typu „udowodnij, że tak udowodnij, że nie”, „wykaż”, itp.),

VI.  Organizacja konkursu

1.  Gimnazja otrzymują pismo skierowane do dyrektorów szkół zawierające zaproszenie, regulamin konkursu oraz kartę zgłoszenia.

2. Każdą szkołę reprezentują dwie  2 osobowe drużyny.

3. Konkurs odbywa się w terminie (dzień, godzina) podanym przez organizatora (przewidziany termin to kwiecień).

4. Dyrektor gimnazjum w porozumieniu z nauczycielami matematyki typuje do konkursu dwie dwuosobowe drużyny.

5. Terminy zgłoszenia udziału oraz termin konkursu podane są w zaproszeniu.

6. Zakwalifikowani uczniowie zgłaszają się do konkursu pod opieką nauczyciela.

7. Uczniowie zgłaszający się do konkursu muszą mieć przy sobie przybory matematyczne i przybory do pisania.

8. Ogłoszenie wyników konkursu odbywa się w dniu konkursu.

9. O kolejności przyznanych miejsc decyduje suma punktów.

10. W przypadku remisu w czołowych miejscach przewidziana jest dogrywka.

11. Zwycięzcy otrzymają nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba i Posła na Sejm RP  oraz sponsorów.

12.Dla wszystkich uczestników konkursu przewidziane są dyplomy uczestnictwa.

13.Opiekunowie laureatów otrzymują podziękowanie za osiągnięcia w pracy z uczniem zdolnym.

VII. Zadania komisji konkursu

· opracowanie regulaminu konkursu,

· przygotowanie zadań konkursowych,

· przygotowanie protokołu,

· organizacja konkursu,

· wyłonienie laureatów i wyróżnionych w konkursie,

· pozyskanie sponsorów nagród, sporządzenie i rozdanie dyplomów dla wszystkich finalistów i laureatów konkursu,

· prowadzenie dokumentacji konkursu.

VIII. Zakres wymaganej wiedzy i umiejętności
          Tematyka zadań konkursowych obejmuje podstawę programową kształcenia ogólnego matematyki realizowaną w gimnazjum, z uwzględnieniem podwyższonego stopnia trudności.

Serdecznie zapraszamy!