Zagrożenia w Internecie
ZAGROŻENIA W INTERNECIE
Zapobieganie i reagowanie (gry komputerowe)
Czy wiesz, że …?
- gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry video;
- chłopcy zdecydowanie częściej korzystają z gier komputerowych (90% chłopców) niż dziewczęta (40% dziewcząt);
- ponad połowa (52,4%) chłopców gra codziennie;
- 62%dzieci poniżej 7 roku życia korzysta z gier na smart fonie lub tablecie;
- prawie 85% gier video dostępnych na rynku zawiera treści przemocowe.
Gry – dobre czy złe?
Gry komputerowe mogą wpierać rozwój poznawczy, emocjonalny
i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynacje wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.Nadmierne granie może spowodować problemy z koncentracja uwagi, prowadzić do zaniedbywania nauki czy aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami, rezygnacji z innych zainteresowań,
a nawet do zaniedbywania czynności takich jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach może prowadzić do uzależnienia. Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.
Jak zachować bezpieczeństwo – wskazówki dla rodziców- Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczyć na gry komputerowe.
- Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
- Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
- Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
- Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
- Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych czy szkolnych.
- Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
- Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.
Gdzie uzyskać pomoc?
Rodzina, Szkoła, Policja, telefon zaufania dla dzieci
i młodzieży 116 111, pomoc telefoniczna dla rodziców 800 100 100Strony internetowe: dyzurnet.pl, ore.edu.pl, saferinternet.pl, plikifolder.pl, akademia.nask.pl, kursor.edukator.pl