• Jak pomóc dziecku w wyborze dalszej drogi kształcenia

• Drogi Rodzicu,

jak pokazują badania, to Ty masz największy wpływ na podejmowanie decyzji przez Twoje dziecko. Jesteś pierwszym doradcą swojego nastolatka w przeróżnych sprawach dnia codziennego, zatem spróbuj także wesprzeć go w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu.

Choć towarzyszysz mu na co dzień, możesz zapytać: Co mogę zrobić? Jak mogę pomóc?

Rodzicu, przede wszystkim możesz:

- zaobserwować, jaki czynności chętnie wykonuje Twoje dziecko, co ich pasjonuje, ciekawi, zajmuje i rozmawiać z nim na ten temat.

- przyglądać się temu, w których zajęciach pozalekcyjnych Twoje dziecko czuje się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”,

- rozmawiać na temat interesujących córkę lub syna przedmiotów szkolnych, jest to kopalnia wiedzy o potencjale dziecka,

- towarzyszyć w codziennych obowiązkach – to pozwala na zaobserwowanie przejścia z dziecięcej fazy marzeń, zawodowych fantazji, poprzez fazę zainteresowań do krystalizacji pomysłów na siebie,

- angażować się w życie szkoły, także we współprace związaną ze wspieraniem uczniów w planowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej.

Poznaj swoje dziecko i pomóż mu odkryć

jego możliwości

Kluczem do podjęcia decyzji o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i zawodu jest poznanie samego siebie tzn. tego co nas interesuje, jakie mamy talenty, umiejętności, cechy charakteru itd.

Na co zwracać uwagę? O czym rozmawiać?

- jakie przedmioty lubi dziecko? Czym się interesuje?

- jakie ma zdolności?

- jakie ma umiejętności? (dobra organizacja pracy, planowanie, wyszukiwanie informacji itp.)

- Jakie wartości są ważne dla dziecka?

- Jaki ma temperament i cechy charakteru?

- Jakie są możliwości intelektualne dziecka? Jakie ma oceny? Jaki ma zasób wiedzy?

- Stan zdrowia (ewentualne przeciwwskazania zdrowotne).

Typy szkół

Absolwent szkoły podstawowej lub gimnazjum ma do wyboru 3 typy szkół:

- liceum ogólnokształcące, które umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego oraz dalszą naukę na studiach wyższych. Nauka trwa 3 lub 4 lata, w zależności czy Twoje dziecko ukończy gimnazjum czy szkołę podstawową. Licea ogólnokształcące proponują klasy, w których wybrane przedmioty nauczane są w zakresie rozszerzonym. Ukończenie liceum ogólnokształcącego nie daje kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu, aby je zdobyć konieczne jest kontynuowanie nauki na studiach wyższych, w szkole policealnej lub w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych.

- technikum, którego ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie, a także uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Nauka trwa 4 lub 5 lat, w zależności czy Twoje dziecko ukończy gimnazjum czy szkołę podstawową. Decydując się na ten typ szkoły uczeń wybiera zawód i jednocześnie zdobywa wykształcenie średnie. Absolwent technikum może rozpocząć pracę w wyuczonym zawodzie, zdobywać dodatkowe kwalifikacje zawodowe także w szkole policealnej może również kontynuować naukę na studiach wyższych.

- szkoła branżowa I stopnia, której ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje, a także dalsze kształcenie w szkole branżowej II stopnia lub liceum ogólnokształcącym dla dorosłych. Nauka trwa 3 lata.

Co warto wiedzieć o zawodach?

Jeżeli Twoje dziecko jest zainteresowane jakimś konkretnym zawodem, to dobrze jest dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Ważne, aby dowiedzieć się:

- jakie czynności zawodowe wykonuje osoba w tym zawodzie,

- jakie są wymagania wobec osób zainteresowanych wykonywaniem tego zawodu,

- w jakich warunkach wykonuje się prace w danym zawodzie,

- jakie są przeciwskazania do pracy w danym zawodzie,

- jakie trzeba mieć wykształcenie, by zdobyć kwalifikacje zawodowe,

- jakie są możliwości doskonalenia zawodowego,

- jakie są szanse na znalezienie pracy.

Źródła informacji o zawodach i szkołach ponadgimnazjalnych

1. Informatory i przewodniki po zawodach,

1. Programy komputerowe i strony internetowe
            - program Doradca 2000,
            www.koweziu.edu.pl (strefa ucznia),
            www.doradztwozawodowe.koweziu.edu.pl,
            www.psz.praca.gov.pl
            - www.mapakarier.org

1. Strony internetowe:
            - www.men.gov.pl
            - www.ore.edu.pl
            - www.kuratorium.rzeszow.pl
            - www. szkół ponadgimnazjalnych

4. Inne źródła informacji:

- spotkania z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych,

- pedagog szkolny,

- tzw. „Dni otwarte” szkół, akcje promocji szkół,

- informatory szkolne, broszurki, ulotki,

- informacje uzyskane od innych osób.