Dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej „Sówki” pojechały na wycieczkę do Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej. Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej to miejsce, w którym przeszłość przenika się z teraźniejszością. W czasie wycieczki przedszkolaki zwiedzały znajdujące się tam drewniane chaty, które przechowują pamięć o dawnym życiu ludzi tam mieszkających, a we współczesnych ceglanych budynkach oglądały ceramikę, tradycyjne piece garncarskie oraz makietę dawnego zagłębia garncarskiego. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach toczenia na kole garncarskim, rzeźbiły w glinie, ozdabiały farbami kurki. Po skończonej wycieczce wszystkie swoje rękodzieła wzięły ze sobą do domu, aby pochwalić się rodzicom. Przedszkolaki wróciły z wycieczki bardzo zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenie oraz wrażenia.
Aktualności
Wycieczka do Ośrodka Garncarskiego
Wesołych Świąt
Święto Chrztu Polski – 14 kwietnia
Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r.
W dniu 15 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel dotyczący ważnych rocznic, które Polska obchodzi w miesiącu kwietniu. Były to:
ROCZNICA CHRZTU POLSKI 14 kwietnia 966 roku
Chrzest w obrządku łacińskim przyjął książę Mieszko I w Wielką Sobotę przed Wielkanocą – 14 kwietnia 966 roku na Ostrowie Lednickim w pobliżu Gniezna. Założył też biskupstwo w Poznaniu i rozpoczął chrystianizację Polan.
1000 - lecie KORONACJI BOLESŁAWA CHROBREGO 18 kwietnia 1025 roku
Koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski odbyła się w Gnieźnie 18 kwietnia 1025 roku, a więc na krótko przed jego śmiercią i była wielkim sukcesem naszego ambitnego władcy. Dlatego, że Bolesław Chrobry był także znakomitym wodzem, stał się symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć. Tysiąc lat temu korona spoczęła na głowie Bolesława Chrobrego, pierwszego króla w naszych dziejach. Rok 1025 uznawany jest, podobnie jak rok chrztu państwa 966, za jeden z kamieni milowych polskiej historii. Polska znalazła się w gronie europejskich, chrześcijańskich monarchii.
500 -lecie HOŁDU PRUSKIEGO 10 kwietnia 525 roku
10 kwietnia 1525 roku w Krakowie miało miejsce jedno z ważniejszych wówczas wydarzeń ówczesnej Europy. Hołd lenny, który przeszedł do historii jako hołd pruski, złożył królowi Zygmuntowi Staremu książę pruski Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz krzyżacki w Prusach. Książę ten przeszedł wcześniej na wyznanie luterańskie i przekształcił dawne państwo krzyżackie w państwo świeckie o nazwie Prusy Książęce. Składając hołd polskiemu królowi, książę Albrecht uznał się lennikiem Polski. Znaczyło to, że zachowując dziedziczne prawo do Prus Książęcych przyjmuje na siebie ściśle określone zobowiązania wobec polskiego władcy.
MYŚLĄC OJCZYZNA
Ojczyzna moja – to ta ziemia droga,
Gdziem ujrzał słońce i gdziem poznał Boga,
Gdzie ojciec, bracia i gdzie matka miła
W polskiej mnie mowie uczyła
Ojczyzna moja – to wioski i miasta,
śród pól lechickich sadzone od Piasta;
To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki,
Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki
Ojczyzna moja – to ten duch narodu,
Co żyje cudem wśród głodu i chłodu,
To ta nadzieja, co się w sercach kwieci
Pracą u ojców, a piosenką u dzieci!
6
Palmy Wielkanocne
Święcenie palm wielkanocnych to piękna polska tradycja, która łączy pokolenia. Właśnie z myślą o pielęgnowaniu tych zwyczajów w nastarszej grupie Sówki odbyły sie zajecia na ktorych dzieci wykonały własne palmy. Sala przedszkolna wypełniła się barwami wiosennych kwiatów wykonanych z krepiny, zielonych gałązek bukszpanu i kolorowych wstążek. Dzieci z zapałem tworzyły własne palmy wielkanocne – każda inna, każda wyjątkowa. Celem zajęć było nie tylko stworzenie pięknych ozdób, ale przede wszystkim wprowadzenie dzieci w klimat nadchodzących świąt i pokazanie im, czym jest tradycja robienia palmy. Przedszkolaki dowiedziały się, skąd wzięła się ta tradycja, co symbolizuje palma i dlaczego niesiemy ją do kościoła w Niedzielę Palmową.
Spotkania z wychowawcami
Zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami klas 15 kwietnia 2025 r. (wtorek)
Godzina 16.00
Klasa 1a – sala 56
Klasa 1b – sala 54
Klasa 1c – sala 60
Klasa 2a – sala 58
Klasa 2b – sala 51 (spotkanie odbędzie się w innym terminie)
Klasa 3a – sala 48
Klasa 3b – sala 25
Godzina 17.00
Klasa 4a – sala 25
Klasa 5a – sala 48
Klasa 5b – sala 42 (spotkanie odbędzie się w innym terminie)
Klasa 6a – sala 39
Klasa 6b – sala 51
Klasa 7a – sala 67
Klasa 7b – sala 44
Klasa 8a – sala 43
Klasa 8b – sala 17
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Dzień Marchewki 🥕🥕🥕 w grupie Misie
Dnia 04.04.2025 r. w naszym przedszkolu dzieci świętowały "Dzień Marchewki". W tym dniu wszystkie dzieci przyszły do przedszkola ubrane we wszystkich odcieniach koloru pomarańczowego. Wszystkie nasze działania były związane tematycznie z marchewkami i zdrowym odżywianiem. Przedszkolaki wesoło bawiły się przy muzyce, rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki a także wykonały piękne prace plastyczne, w których główną rolę "grała" marchewka. Odbyła się również pogadanka na temat zdrowego odżywiania, walorów smakowych i zdrowotnych marchewki. W dniu marchewki nie zabrakło również marchewkowego musu oraz muffinek marchewkowych wykonanych własnoręcznie przez nasze dzieci. Ten dzień w przedszkolu był bardzo marchewkowy, kolorowy i bardzo zdrowy!
DZIEŃ TĘCZY W II GRUPIE
W dniu 03.04 przedszkolaki z grupy II obchodziły Dzień Tęczy. Tęcza to wyjątkowe zjawisko optyczne i meteorologiczne, której widok cieszy każdego. Podczas zajęć w tym dniu przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje tęcza i jakie ma kolory. Na podstawie obrazków dzieci określały też kolejność występujących w tęczy barw, a także podawały przykłady ,co w przyrodzie występuje w danym kolorze. Były również zabawy ruchowe z kolorowymi bibułami, inhibicyjno-incytacyjna „Pada deszczyk” oraz zabawa dydaktyczno-ruchowa „Bawimy się kolorami tęczy”, z użyciem chusty animacyjnej. Przedszkolaki również z wielkim zaangażowaniem wykonały prace plastyczne, z motywem tęczy.
To był wyjątkowo kolorowy dzień!
Zdjęcia w galerii
Archiwum Aktualności