Laboratoria Przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Głównym jego założeniem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem projektu jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
W ramach programu Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała między innymi Zestawy klocków LEGO Education SPIKE. Dzięki nim w I semestrze pani Iwona Rymaniak prowadziła dodatkowe zajęcia z robotyki w wymiarze 2 godzin tygodniowo dla uczniów klasy 4B. Połączenie kolorowych klocków LEGO®, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania pozwoliło uczniom na szybką naukę programowania. Na każdych zajęciach zadaniem uczniów było nie tylko samo budowanie robotów z klocków, lecz także rozwiązanie przedstawionego problemu. Uczniowie budowali np. robota synoptyka, który po zaprogramowaniu wskazywał co wziąć ze sobą na spacer w zależności od wprowadzanej lokalizacji - okulary czy parasol. Budowali i testowali różne modele supersprzątaczy czyli urządzeń chwytających, brali udział w wyścigach zaprojektowanych przez siebie skoczków, tworzyli i programowali ruch nosorożca, tak by zatrzymywał się przed przeszkodą. Tworząc robota uczniowie rozwijali swoje umiejętności współpracy w grupie, doskonalili zdolności manipulacyjne, umiejętności odczytywania instrukcji, rozwijali kreatywne myślenie rozwiązując postawiony przed nimi problem. Wszystko to poprzez zabawę, eksperymentowanie i zdobywanie praktycznych umiejętności.
Kolejnym wyposażeniem, które szkoła uzyskała z projektu Laboratoria Przyszłości jest drukarka 3D – Zortrax M200 Plus Drukarka 3D wraz z zapasem 10 szt. filamentów potrzebnych do wydruku. Uczniowie w trakcie zajęć zostali zapoznani z działaniem drukarki 3D, obserwowali też jak powstają drukowane modele. Przy okazji świąt wykonane zostały zimowe ozdoby (choinki, śnieżynki). Uczniowie rozwijając swoją wyobraźnię przestrzenną rozpoczęli przygodę z projektowaniem prostych modeli w programie Tinkercad. Na koniec zajęć każdy uczestnik otrzymał prezent z drukarki 3D - pamiątkowy breloczek ze swoim imieniem.
Inne zajęcia, ale bardzo interesujące prowadził pan Damian Stróż z uczniami klas 6. Raz w tygodniu na zajęciach uczniowie poznawali podstawy obsługi aparatu fotograficznego oraz kamery, zagadnienia związane z kadrowaniem i ujęciami, podstawy postprodukcji i udostępniania multimediów w internecie. Zdobyte wiadomości mogli też praktycznie sprawdzić, posługując się otrzymanymi przez szkołę urządzeniami którymi są: aparat cyfrowy, gimbal ręczny, mikrofon kierunkowy, mikroport, statyw fotograficzny. Ponadto uczniowie byli zobowiązani do regularnego tworzenia relacji foto/wideo ze szkolnych uroczystości i zamieszczania ich na portalu facebook naszej szkoły. (Pasowanie klas 1, Dzień Nauczyciela, Szkolne Jasełka).