Od dziś ruszamy z emisją naszego serialu pt.: "Przedszkolaki odpowiadają na trudne pytania”. Pierwszy docinek: „Święto Niepodległości”
Zobaczymy czy się Wam spodoba :) Miłego oglądania
Aktualności
Przedszkolaki odpowiadają na trudne pytania
TEATR W SZKOLE
Uczniowie naszej szkoły corocznie oglądają przedstawienia teatralne i zawsze budzą one zainteresowanie. Są to spektakle wystawianie na miejscu w szkole lub w Samorządowym Ośrodku Kultury w Nowej Dębie.
7 listopada przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III obejrzeli przedstawienie kukiełkowe pt. „Królewna żabka”, które zaprezentował w naszej szkole teatr Aster. Dzieciom podobało się, że przedstawienie obfitowało w melodyjne piosenki, a stroje kukiełek mieniły się kolorami. Była to kolejna przygoda naszych uczniów z teatrem, która zachęciła do zorganizowania przedstawień kukiełkowych w klasach.
Na zakończenie przedstawienia wszyscy mogli pogłaskać i przytulić przepięknie wykonane kukiełki :)
I TY MOŻESZ POMÓC!
Drodzy Rodzice i Uczniowie przez miesiąc listopad trwa akcja na rzecz Przytuliska dla Bezdomnych Psów i Kotów w Nowe Dębie. Karmę suchą i mokrą, a także koce można przynosić do wychowawców Przedszkola nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 3 lub bezpośrednio do sali nr 51.
Nie przechodźmy obojętnie i pomóżmy "bezdomniakom" przetrwać zimę!
Dzień w paski w świetlicy szkolnej
W dniu 23 października 2017 r. (środa) w świetlicy szkolnej dominowały paski. Stało się tak za sprawą kolejnej edycji konkursu-zabawy „Kolorowy uczeń”. Tym razem, co nas bardzo cieszy, spora liczba uczniów klas pierwszych włączyła się do zabawy. Najbardziej „paskowym” uczniem została Emilia Deptuch z klasy IB, która miała na sobie aż 7! elementów ubioru, oczywiście w paski. Drugie miejsce zdobyła Olga Trzeciak z klasy IIIB (6 elementów), a trzecie miejsce należało do Sary Cebuli z klasy IVA (5 elementów).
W zajęciach tematycznych uczniowie wymieniali nazwy przedmiotów, roślin, zwierząt oraz bajkowych postaci w paski, a następnie kolorowali przygotowane ilustracje. Poznali także barwy oraz ich kolejność występowania w tęczy. Dzieci świetnie się bawiły w kolory i państwa, utrwalając nazwy państw europejskich i dobierając odpowiednią flagę w paski pionowe lub poziome, którą potem wypełniały właściwymi kolorami.
Małgorzata Kosiorowska, Iwona Rymaniak, Małgorzata Szczeszek
Wychowawczynie świetlicy
EDUKACYJNA ŚCIEŻKA „Berówka w Budzie Stalowskiej”
25 października dzieci z klas III wraz z wychowawczyniami : p.Renatą Narolską i p. Joanną Jachyra-Szwedo, wybrały się na warsztaty terenowe prowadzone przez leśniczego - Remigiusza Adamczyka, który przywitał nas obok byłego dworku myśliwskiego hrabiego Tarnowskiego. Zbudowany został z drewna w 1900 r.
Leśniczy ciekawie opowiadając o faunie i florze otaczających nas lasów, poszerzył naszą wiedzę przyrodniczą.Oprócz poznania leśnych siedlisk jedną z atrakcji było wejście na szkółkę leśną. W czasie wędrówki po lesie dzieci zaobserwowały m.in. żuczki, żerowisko bobra oraz dzika, budki lęgowe ptaków i nietoperzy, grzyby jadalne i trujące, mrowisko. Podsumowaniem wycieczki było przygotowane przez pana myśliwego ognisko połączone z konkursem wiedzy i pokazem poroży ssaków występujących w lasach Nadleśnictwa Nowa Dęba.
Po obfitym posiłku i chwili odpoczynku wysłuchaliśmy kolejnego wykładu nt. zwierząt żyjących w naszej okolicy. Na koniec naszej wizyty w Budzie Stalowskiej otrzymaliśmy pamiątkowe długopisy i "leśne" breloczki oraz książkę "Ptaki lasów" do wykorzystania na lekcjach przyrody.
Zajęcia terenowe w lesie dostarczyły dzieciom wiele wiedzy i radości, tym bardziej, że mogły podziwiać las w barwach pięknej złotej jesieni.
UCZNIOWIE MAJĄ GŁOS, CZYLI JAK WYBRALIŚMY NAZWĘ NASZEJ NOWEJ GAZETKI SZKOLNEJ! :-)
We wrześniu został ogłoszony konkurs na najciekawszy tytuł nowej gazetki szkolnej, która ma połączyć redakcję gazetki „Kujonek” z zespołem uczniów redagujących „Gimzetkę”. Wzięło w nim udział kilkanaścioro uczniów. Z propozycji przez nich podanych Jury w składzie: Katarzyna Lewandowska, Anastazja Sałek, Jolanta Czamara i Dorota Taraszka wyłoniło najciekawsze tytuły. Wszystkim spodobał się aluzyjny tytuł nawiązujący zarówno do patrona Szkoły Podstawowej, Bronisława Zybury, jak i do nazwy „gazetka”. Tak oto powstał tytuł „Zyburetka”, którego autorkami są Julia Kolev oraz Oliwia Tomczyk z klasy IIIb SP. Wyróżniono jeszcze trzy pomysły Bartosza Prysaka z 3b gimnazjum- „C.K.U. Czasopismo Każdego Ucznia”, „Dębowiec”- autorstwa Wiktorii Rębisz z 3b SP oraz „Szkolne ABC” Oli Puzio z 4a SP. Nagrody zwyciężczyniom oraz wyróżnionym uczestnikom konkursu wręczył Pan Dyrektor Dariusz Siudem na uroczystym apelu z okazji Święta Edukacji Narodowej.
W dniu dzisiejszym, tj. 26.10.2017r. odbyło się pierwsze spotkanie wszystkich chętnych do współpracy redaktorów. Skład nowej redakcji: Paulina Szpyt, Gabriela Radek, Amelia Skiba, Piotr Karaban, Weronika Sałek, Izabela Kołodziej, Filip Kwiatkowski, Zuzanna Pasek, Agata Ragan, Julia Smykla, Wiktoria Wyka, Wiktoria Noetzel, Lidia Rolek.
Drzwi naszej redakcji są zawsze otwarte!
Masz dużo pomysłów? Jesteś kreatywny? Umiesz ciekawie pisać? Zgłoś się do nas! Zapraszamy do współpracy!
Opiekunami są panie: Jolanta Czamara, Dorota Taraszka, Anastazja Sałek.
Charytatywny Kiermasz Ciast
Dnia 19 października w naszej szkole odbył się charytatywny kiermasz ciast. Gorąco dziękujemy wszystkim Rodzicom, Przyjaciołom i Uczniom Szkoły, którzy włączyli się w przygotowanie ciast, ciasteczek i różnych pyszności. Dziękujemy przede wszystkim za wielkie Serce i ofiarność. Przypominamy, że naszym celem jest wsparcie finansowe 12 - letniej dziewczynki z Zambii, którą od stycznia 2017 roku objęliśmy opieką w ramach programu "adopcji serca".
Dzień Edukacji Narodowej
13 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, zaproszeni goście oraz uczniowie. W części oficjalnej głos zabrał p. dyrektor Dariusz Siudem, który przypomniał o świetnych tradycjach polskiego szkolnictwa, wywodzących się z ducha Komisji Edukacji Narodowej oraz podziękował nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za pełną zaangażowania i kreatywności pracę z dziećmi i młodzieżą. Życząc całemu gronu dalszych sukcesów i satysfakcji w pracy zawodowej, p. dyrektor wyróżnił 11 pedagogów i wręczył Nagrody Dyrektora .
Przepiękną laurką na tę okoliczność była niewątpliwie część artystyczna w wykonaniu uczniów z klasy III b, VII a i VII b przygotowanych pod kierunkiem pań: Doroty Oleszczuk, Jolanty Czamara, Małgorzaty Kosiorowskiej oraz Joanny Jachyra-Szwedo. Swój występ uczniowie zadedykowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny- recytowali wiersze, tańczyli, śpiewali piosenki oraz przedstawiali wesołe scenki z życia szkoły. Do życzeń dołączyli się również rodzice. Przewodnicząca Rady Rodziców podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w wychowanie ich dzieci.
Na zakończenie reprezentanci Samorządu Uczniowskiego rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki.
Oprócz nauczycieli, wyróżnione zostały także uczennice z klasy III b, które wygrały konkurs na nazwę gazetki szkolnej. Były to Julia Kolev i Oliwia Tomczyk.
„Każdemu uczniowi radość się udziela, gdy zbliża się Dzień Nauczyciela.
Z okazji tego zaszczytnego Święta niech każda buzia będzie uśmiechnięta.
Wszyscy nasi kochani nauczyciele, dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele.
Za naukę, za trud jaki jest wkładany przeogromny bukiet życzeń składamy.
Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące
jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.”
"Dziś do ogniska ziemniaki wrzucamy i do wesołej zabawy wszystkie przedszkolaki zapraszamy"
Dnia 18 października odbyło się „Święto Pieczonego Ziemniaka”. W tym dniu można było zjeść pieczone ziemniaki z ogniska. W oczekiwaniu na nie przedszkolaki wspólnie śpiewały piosenki i uczestniczyły w różnych zabawach. Ziemniaki upieczone w ognisku bardzo wszystkim smakowały a wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.
Ten jesienny dzień pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno przedszkolaki będą długo pamiętać:)
„Złota Jesień do Nas zawitała, pod drzewami skarby rozsypała...”
W ostatnich dniach piękna, polska, złota jesień zachęcała nasze przedszkolaki do korzystania ze słońca i ciepłych dni:)
Bezpieczny przejazd kolejowy
W dniu dzisiejszym (20.10.17 r.) nasi najmłodsi uczniowie mieli okazje uczestniczyć w niezwykłej lekcji zorganizowanej przy wspołpracy z Polskimi Liniami Kolejowymi pt.: „Bezpieczny przejazd kolejowy”. Dzieci z uwaga wysłuchały prelekcji pana Pawła Ordona, oglądały filmy i uczestniczyły w konkursach. Niezwykła atrakcja był pies służący w Straży Kolei, który w chwilach wolnych gra w polskim serialu. Uwieńczeniem tej edukacyjnej lekcji było rozdanie wszystkim dzieciom pamiątek w postaci kolorowanek i kredek.
Bicie rekordu Guinness World Records
16 października w naszej szkole uczniowie klas młodszych wzięli udział w akcji bicia rekordu Guinness World Records w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej! Akcję pod patronatem Fundacji WOŚP, w ramach realizacji Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzili nauczyciele klas I-III, odpowiednio do tego wyszkoleni. Data nie jest przypadkowa, bowiem 16 października obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Próba bicia Rekordu Guinnessa okazała się świetną okazją do wspólnej nauki resuscytacji i podstawowych czynności ratujących życie przez najmłodszych.
Próbna ewakuacja
12 pażdziernika 2017 roku miała miejsce w naszej szkole próbna ewakuacja pożarowa. Akcję obserwowali funkcjonariusze KM PSP w Tarnobrzegu. Zdaniem strażaków przebiegła ona sprawnie, bez zbędnej paniki i w zgodzie z obowiązującymi przepisami pożarowymi. Po zakończeniu ewakuacji dla uczniów i nauczycieli została przeprowadzona pogadanka na temat zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Przypominamy o regułach i zachowaniach obowiązujących po ogłoszeniu alarmu pożarowego.
Ewakuację prowadzi się poprzez wyjście z danego pomieszczenia wyznaczonymi drogami ewakuacyjnymi, zgodnie z oznakowaniem kierunków ucieczki. Po zarządzeniu ewakuacji nauczyciele i pozostały personel szkoły ma za zadanie: otworzyć drzwi na drogach komunikacji ogólnej, wyłączyć lub zabezpieczyć urządzenia i materiały, które stwarzają zagrożenie, kierować ewakuacją. Nauczyciele pod, których opieką przebywają uczniowie mają za zadanie zająć się bezpieczeństwem swojej grupy. Zobowiązani są do zdyscyplinowania dzieci i uczniów, z którymi prowadzą zajęcia w chwili ogłoszenia alarmu oraz sprawdzania obecności uczniów na początku lekcji. Opuszczając sale lekcyjne nie zabiera się ze sobą rzeczy, pozostawia się okna oraz drzwi do pomieszczeń zamknięte (nie na klucz). Opiekun grupy zabiera ze sobą dziennik lekcyjny. Po opuszczeniu obiektu nauczyciel udaje się z grupą uczniów w wyznaczone miejsce w pobliżu boiska sportowego, ustawia w dwuszeregu i sprawdza obecność. Tak ustawiona grupa pozostaje na miejscu razem z nauczycielem. W czasie ewakuacji należy stosować się do następujących zasad: nie przeciskać się w przeciwległym kierunku do ruchu ludzi, w pierwszej kolejności ewakuować osoby z tych pomieszczeń, w których występuje realne zagrożenie dla życia i zdrowia oraz gdzie znajdują się osoby niepełnosprawne. Powinno się zachować spokój i opanowanie oraz nie dopuszczać do powracania pracowników i uczniów w poprzednie miejsca. W przypadku zaginięcia osoby natychmiast zgłosić ten fakt, udzielić w razie potrzeby pierwszej pomocy przedmedycznej i lekarskiej, podporządkować się kierującemu akcją ratowniczą.
Pasowanie pierwszoklasistów
W dniu 10 października 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowej Dębie odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na uczniów. W uroczystości uczestniczyli uczniowie dwóch klas pierwszych- I A i I B, dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie starszych klas. Pasowanie na ucznia rozpoczął WIELKI MAGIK, który z pomocą swoich pomocników- czarownic, dokonał przeobrażenia „Budrysów” w uczniów klasy pierwszej, poddając ich różnym zabiegom i zadaniom. Na początku mali Budrysi zostali uczesani miotełkami, umyci wodą i naznaczeni piętnem kredy szkolnej. Następnie musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami rozwiązując zagadki, prezentując swoją wiedzę o Ojczyźnie, przedstawiając zasady prawidłowego zachowania się w szkole oraz wykazując się swoją sprawnością fizyczną, muzyczną i plastyczną. Po śpiewająco zdanym egzaminie dyrektor szkoły wraz z panią dyrektor dokonali uroczystego pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Każdy uczeń po ceremonii pasowania otrzymał pamiątkowy dyplom oraz złożył odcisk palca pod Aktem Ślubowania. Na zakończenie każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie i udała się do sal lekcyjnych, gdzie czekał na uczniów słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Wszystkim uczniom życzymy ogromnego zapału do nauki, wielu radosnych chwil spędzonych w szkole, bardzo dobrych wyników w nauce oraz poznania wielu wspaniałych kolegów i koleżanek.
ORGANIZACJA ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ
Organizacja dnia 13 października 2017 r. (piątek)
UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI GIMNAZJALNYMI
8.40 - zbiórka pod szkołą wszystkich klas SP3 + G2 przemarsz do Kościoła,
9.00 - Msza Święta przemarsz do szkoły
10.00 - Akademia
11.30 - obiad dla uczniów korzystających z posiłków
11.50 - odjazd autobusów
Świetlica szkolna czynna jest od godziny 6.30 do godziny 16.00
Godziny odbierania na poszczególnych przystankach:
Autobus:
- 8.00 - Buda Stalowska
- 8.05 - Alfredówka (okolica mostu)
- 8.10 - Alfredówka (przystanek PKS)
- 8.15 – Tarnowska Wola (przystanek)
- 8.20 – Rozalin (Kapliczka)
- 8.25 – Rozalin (szkoła)
- 8.30 - Tarnowska Wola (drugi przystanek PKS)
- Odjazd godz. 11.50 spod szkoły.
Wycieczka rowerowa klasy VII
Dnia 19 września 2017 r. klasa VII b pod opieką pana Marka Sobczyńskiego i Doroty Oleszczuk uczestniczyła w rowerowej wycieczce do Ujęcia Wody w Nowej Dębie. Trasa wycieczki przebiegała Ścieżką dydaktyczną "Rozalin", która znajduje się na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba. Głównym punktem programu było ujęcia wody powstałe w latach międzywojennych. Pracownica MPGK w Nowej Dębie przedstawiła młodzieży rys historyczny obiektu oraz oprowadziła nas po zakładzie. Dowiedzieliśmy się, że woda z naszego ujęcia jest bezpieczna pod kątem składu chemicznego i jest bardzo smaczna. Każdy miał możliwość skosztować naturalnej wody źródlanej „Dębianka”.
Następnie ruszyliśmy na drugi etap wycieczki - miejsce wypoczynku z wiatami, ławkami, stołami, stojakami na rowery oraz paleniskiem. Rodzice przygotowali produkty na ognisko a uczniowie zadbali o zbiórkę drewna w lesie. Przy pieczeniu kiełbasek wszystkim dopisywały humory. Uczniowie organizowali różne gry i zabawy terenowe. Tym miłym akcentem wkroczyliśmy w nowy rok szkolny.
Spotkanie z gościem z USA
W ubiegłym tygodniu (27.09.2017r.) do naszej szkoły zawitał nietypowy gość, a była nim przebywająca obecnie w Polsce 24-letnia studentka z USA - Marie, która przygotowała dla naszych uczniów wykład w języku angielskim. Wspomagając się prezentacją multimedialną, Marie opowiedziałą o tym czym różni się system edukacji w USA od naszego, a także przedstawiła wiele istotnych informacji dotyczących kultury, historii i zwyczajów panujących w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
Po wyżej wspomnianej prezentacji chętni uczniowie zadawali pytania, które dotyczyły między innymi życia, szkoły, pracy, polityki zagranicznej czy zwyczajów panujących za oceanem. Dla większości z nich był to pierwszy w życiu kontakt z "native speakerem" - czyli rodzimym użytkownikiem języka angielskiego. Wydarzenie to było z pewnością możliwością do sprawdzenia swoich umiejętności językowych zdobytych w szkole, jak również niezapomnianym i cennym doświadczeniem.
GRA MIEJSKA W RZESZOWIE
29 września 2017 roku czteroosobowa drużyna w składzie: Maciej Tomczyk, Jakub Fornal , Przemysław Pasek i pani Iwona Szczur reprezentowała nasze Gimnazjum w grze miejskiej „Śladami BoGUSława” w Rzeszowie.
Organizatorem gry był Urząd Statystyczny w Rzeszowie.
Zespół uzbrojony w mapę Rzeszowa miał za zadanie odszukać 10 zaznaczonych punktów, na których czekali Agenci z zadaniami do rozwiązania. Polecenia z jakimi przyszło się zmierzyć startującym były różne. Wymagały one nie tylko umiejętności sprawnego liczenia i stosowania matematycznej oraz statystycznej wiedzy w praktyce, ale również spostrzegawczości i duch zespołowego działania. Liczyły się tutaj nie tylko rozwiązania, ale szybkość pokonania całej trasy.
Reprezentanci naszej szkoły doskonale przygotowali sobie strategię działania, nie zgubili trasy, nie błądzili, sprawnie pokonywali odcinki między punktami kontrolnymi. Na metę przybiegli jako jedna z pierwszych drużyn. Niestety nie wszystkie rozwiązane przez uczniów zadania były poprawne i w konsekwencji spadli na 7 pozycję (na 15 startujących zespołów z całego Podkarpacia).
Była to jednak niezapomniana lekcja matematyki i fakt ukończenia gry był ogromną satysfakcją. Dystans pokonany przez drużynę to 3,5 km, czas (z rozwiązywaniem) to 46 min.
WARSZTATY W URZĘDZIE STATYSTYCZNYM W RZESZOWIE
20 września 2017 roku trzech uczniów z klasy III a gimnazjum (Maciej Tomczyk, Jakub Fornal, Przemysław Pasek) wraz z opiekunem panią Iwoną Szczur uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie.
Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak wiedzę z zakresu statystyki, matematyki i innych nauk ścisłych zastosować w praktyce.
SPOTKANIA Z RODZICAMI DZIECI Z PRZEDSZKOLA
SPOTKANIA Z RODZICAMI DZIECI Z PRZEDSZKOLA
14 września 2017 (czwartek)
GODZ.: 16.00
Spotkania odbywać się będą w salach poszczególnych grup.
ZAPRASZAMY
Archiwum Aktualności