15 grudnia był dla czniów klasy piątej długo wyczekiwanym dniem. Był to dzień wspaniałej przygody w największym na podkarpaciu parku trampolin - FlyPark w Rzeszowie. 1500m2 powierzchni podzielonej na strefy tematyczne: strefa do grania w zbijaka, miejsce do ćwiczenia wsadów, gigantyczna poducha do skoków z wysokości oraz dwie trampoliny sportowe dostarczyło naszym uczniom niesamowitych wrażeń. Na początku trener przeprowadził rozgrzewkę, następnie kążdy mógł samodzielnie przetestować atrakcje w każdej ze stref. Największą popularnością cieszył sie basen z gąbkami oraz gigantyczna poducha do skakania z wysokości. Tylko i aż godzina pobytu we FlyParku sprawiła, że uczniowie choć zmęczeni, wracali do domu z uśmiechem na twarzy.
Aktualności
Klasa V we FlyParku
MIKOŁAJKI W ŚWIETLICY
„6 grudnia - jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie.”Święty Mikołaj odwiedził także i naszą szkolną świetlicę, a spotkał tu wielu swoich pomocników i oczywiście same grzeczne dzieci. Znakiem rozpoznawczym w tym dniu były mikołajkowe czapki i rękawiczki, okulary z reniferem, sweterki z bałwankiem, sukienki śnieżynki, spinki z Mikołajem, a nawet kolczyki choinki i wiele, wiele innych.
Uczniowie z wielką ekscytacją od rana odpowiadali o prezentach, które znaleźli obok łóżka, a niektórzy nawet przynieśli je ze sobą. Dzieci w ramach zajęć świetlicowych tworzyły z papieru postać Świętego Mikołaja, brały udział w zabawach ruchowych i przy muzyce, układały z klocków pojazd św. Mikołaja, wypełniały tematyczne kolorowanki, a także oglądały film „Kiedy Święty Mikołaj spadł z nieba”.
Miła i świąteczna atmosfera panowała dzięki zaangażowaniu wielu dzieci w przygotowane gry i zabawy, za co serdecznie dziękujemy i życzymy wielu prezentów.
Małgorzata Kosiorowska, Iwona Rymaniak, Małgorzata Szczeszek
Wychowawczynie świetlicy
W magicznym miejscu...
"Nagle drzwi się otworzyły… Stała tam ogromna, pięknie ubrana choinka. Na jej gałązkach wisiały bombki, aniołki, koniki, ptaszki, jabłuszka, samochodziki… – Jest cudowna! – nie mogła nadziwić się Zosia..." A to jeszcze nie koniec naszej bajki...
Zosia i Maluszki z naszego Przedszkola w magicznym miejscu do którego Was już niedługo zabiorą;) Wycieczka do "Muzeum Bombki Choinkowej" miała na celu zwiedzanie niezwykłego miesca ale również inspiracją dla naszych najmłodszych przedszkolaków do tworzenia bajeczki w której główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Zosia…
Wizyta wyjątkowego Gościa w Przedszkolu;)
Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień… 6 grudnia odwiedził nasze Przedszkole wyjątkowy gość – Święty Mikołaj.
Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie kazał długo na siebie czekać. Po śniadaniu zawitał do naszego Przedszkola, lecz zanim zaczął odwiedzać dzieci w grupach, obejrzał na wystawie przygotowane przez nich prace. Chyba był bardzo zadowolony z efektów, bo uśmiech nie schodził mu z twarzy. Jednak długo to nie trwało, bo Mikołaj wiedział, że za drzwiami czeka na Niego dużo, dużo dzieci… Nasz gość zaczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Dzieci z grupy „Maluszki” pierwszy raz witały Mikołaja w Przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowane piosenki, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w dwóch grupach… Prezenty były wspaniałe… Królowały klocki, gry, układanki no i przede wszystkim słodycze. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.
5 GRUDNIA – DZIEŃ WOLONTARIUSZA
Zakończyła się zbiórka darów na rzecz Nowodębskiego Przytuliska dla Bezdomnych Psów i Kotów. W dniu dzisiejszym zostały one oficjalnie przekazane na ręce Pani Lilianny i Pani Klaudii . Zakończenie to zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Wolontariusza. A było co świętować … uzbieraliśmy przeszło 230 kg karmy, kilkanaście kocy, zabawki i dwie piękne, nowiutkie budy (dar od Pana Macieja Foksa).
Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom, którzy wsparli akcję i nie przeszli obojętnie obok potrzebujących bezdomniaków.
Dziękujemy Pani Liliannie i Pani Klaudii za pogadankę i wzbudzenie empatii i wrażliwości na potrzeby odrzuconych czworonogów.
Świąteczne pierniczki
1 grudzień 2017r. dla maluszków był dniem bardzo pracowitym, bowiem tego dnia piekły one pierniczki. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków. Następnie pod czujnym okiem naszych pań kuchareczek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrem i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły smaczne i piękne.
.
POTĘGA INFORMATYKI
W piątek 24.11.17 r. grupa gimnazjalistów miała możliwość poczuć Potęgę Informatyki w Wyższej Szkole Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu.
Potęga Informatyki to widowisko multimedialne, w którym świat realny połączył się z wirtualnym. Na oczach widzów informatyka zdominowała rzeczywistość. Każdy uczestnik wydarzenia stał się częścią wirtualnego świata, jego integralnym elementem. Przy pomocy doskonałej muzyki, robotów, animacji, filmów, laserów i efektów świetlnych prelegenci odkrywali możliwości nowych narzędzi informatycznych oraz nowoczesnych urządzeń - a wszystko po to, by każdy uczestnik poczuł Potęgę Informatyki!
Wyjazd zorganizował Zespół Szkół nr 2 w Nowej Dębie. Serdecznie dziękujemy.
Dzień Pluszowego Misia
Dnia 24 listopada 2017r. najmłodsze dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały historii pluszowego misia, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia". Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.
"Czary - mary, czary - mary zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą"
W dniu 22 listopada 2017r. obchodzilismy w naszym przedszkolu Andrzejki. W tym dniu zawitali do nas uczniowie klasy III B wraz ze swoją wychowawczynią Joanną Jachyra - Szwedo. Dużo radości przyniosły naszym przedszkolakom wróżby, które tak wspaniale przygotowali uczniowie. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaze;) Pewne jest to, że spędzony razem czas przyniósł wszystkim wiele radości i był okazją do wspólnej, wesołej zabawy.
"Bajka w podróży"
Nasze najmłodsze przedszkolaki postanowiły wziąć udział w projekcie edukacyjnym "Bajka w podróży” zorganizowanym przez Panią Iwonę Mnich, nauczycielkę z Przedszkola nr 71 we Wrocławiu. Przedszkolaki będą mogły wykazać się kreatywnością w tworzeniu kolejnej części bajki oraz zaprezentować swoje zdolności malarskie podczas projektowania ilustracji do opowiadania:)
Wycieczka do Muzeum Auschwitz Birkenau
W dniu 16 listopada 2017 roku uczniowie z klas 2, 3A i 3B gimnazjum pojechali na wycieczkę do Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Organizatorkami wyjazdu były p. Wioletta Sibiga i p. Marta Rząsa.
Pierwszym etapem wycieczki był przystanek w Krakowie i spacer po Wzgórzu Wawelskim. Weszliśmy do Katedry, na dziedziniec arkadowy w Zamku Królewskim, podziwialiśmy panoramę miasta, widok na Wisłę i ziejącego ogniem smoka. Pomodliliśmy się w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Potem przeszliśmy obok Okna Papieskiego na Rynek Starego Miasta.
U celu naszej podróży, już w Oświęcimiu, po przejściu przez bramki wykrywające metal i zabraniu słuchawek, dostaliśmy się pod bramę z wymownym napisem: „Arbeit macht frei”. Tam czekała już na nas pani przewodnik.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od bloku pełniącego funkcję więzienia. Tam przeżyliśmy w opowieści historię ojca Maksymiliana Kolbego - Patrona naszej szkoły - i Gajowniczka, który został skazany na śmierć głodową razem dziewięcioma innymi więźniami. Prosił jednak o łaskę, tłumacząc, że poza obozem ma rodzinę. Maksymilian Kolbe w niezwykłym akcie odwagi i heroizmu, oddał za niego swoje życie.
Kolejnym miejscem, które zobaczyliśmy była ściana straceń, gdzie wykonywane były wyroki na więźniach oraz blok poświęcony historii Żydów w obozie. W jednej z sal, na dużych ekranach wyświetlane były przemówienia nazistów, stanowiące dowód na to, że planowali oni eksterminację Żydów jeszcze przed rozpoczęciem wojny. Tam też znajdowała się olbrzymia księga z nazwiskami
4 milionów Pomordowanych, których udało się zidentyfikować. Ta ekspozycja robiła naprawdę ogromne wrażenie.
Osoby, które trafiały do obozu, były przekonane, że jadą do miejsca, gdzie będą miały zapewnione mieszkanie oraz pracę. Więźniowie przywozili ze sobą przedmioty codziennego użytku oraz prywatne rzeczy, które musieli oddać. Z przedmiotów tych utworzono osobne wystawy w bloku „Kanada”. Jedna z nich składała się z ogromnej góry garnków, kolejna zawierała kilka tysięcy par butów. Dużą przestrzeń zajmowały walizki, dziecięce ubranka...
Przechodząc obok domu komendanta obozu, widzieliśmy szubienicę, na której zawisł, osądzony po wojnie, Rudolf Hess. W milczeniu przeszliśmy komorę gazową i budynek krematorium.
Kolejny etap wycieczki stanowił dawny obóz w Birkenau, który powstał na terenie wysiedlonej wsi. Warunki, jakie stworzono tu dla więźniów, były jeszcze bardziej nieludzkie, niż w Auschwitz. Wyniszczające były tu: wilgoć, głód, choroby, praca, terror. Blok sanitarny, który tutaj zwiedziliśmy, był nim tylko z nazwy. Widzieliśmy oryginalny wagon, którym przywożono do obozu ludzi oraz ruiny potężnych krematoriów. W zadumie stanęliśmy przy pomniku, upamiętniającym ofiary Holocaustu.
Wyjazd był ważną lekcją w życiu uczniów.
W piątek, 10 listopada 2017 r. podczas uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klas VI i VII Szkoły Podstawowej oraz klasy II Gimnazjum, wspólnie przeżywaliśmy i świętowaliśmy 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość wprowadziła nas w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Symbolicznie przedstawiono sytuację polityczną, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W swych słowach i pieśniach, występujący ukazali historię naszego państwa od 1772 roku aż do wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. Nuty smutku przeplatały się z radosnymi brzmieniami, gdyż Święto Niepodległości to czas radości, świętowania powrotu Polski po 123 latach w prastare granice piastowskie.
Postawa naszej młodzieży, jej wielkie zaangażowanie zasługują na podziw i pochwałę. Wszystkim występującym należą się ogromne podziękowania za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości – wykonanie dekoracji, przygotowanie chóru i solistek, wystąpienie przed publicznością. Na podziw zasługują również pozostali uczniowie naszej szkoły, którzy w ciszy i poszanowaniu uczestniczyli w uroczystości.
Biało-czerwono w świetlicy szkolnej
W związku ze zbliżającym się świętem narodowym w świetlicy szkolnej 9 listopada 2017 r. (czwartek) odbył się drugi etap konkursu „Kolorowy uczeń”. Tym razem dominowały barwy patriotyczne, czyli biało-czerwone.
Wiele dzieci w tym dniu miało na sobie ubrania białe i czerwone, a dziewczynki zadbały również o szczegóły stroju takie jak wstążeczki, gumki do włosów, kolczyki, bransoletki i inne. Najwięcej elementów białoczerwonych i I miejsce w konkursie zdobyła Wiktoria Rębisz z klasy III B. Na II miejscu znalazła się Natalia Rębisz z klasy I A, a III miejsce ex aequo zajęły Wiktoria Rozmus z klasy IV B i Milena Sałdan z klasy IV A.
Podczas zajęć uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat symboli narodowych. Pięknie opowiadali o godle i fladze Polski, przedstawili w skrócie legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”. Wymieniali daty świąt, którym towarzyszy sztandar, znają także dzień, w którym flaga ma swoje święto. W większości uczniowie znają cały tekst polskiego hymnu – Mazurka Dąbrowskiego i potrafią przyjąć odpowiednią postawę w czasie jego wykonywania. Bez trudu wymieniali sytuacje, w których odgrywany jest hymn (święta państwowe, przed meczem, po zdobyciu I miejsca na zawodach sportowych).
Uczniowie mieli także okazję sprawdzić się wokalnie. Wspólnie śpiewaliśmy nie tylko hymn, ale też inne pieśni patriotyczne oraz te zagrzewające do walki często słyszane na imprezach sportowych. Czytaliśmy również wiersze związane z Polską i walką o jej wolność.
W kąciku plastycznym chętne dzieci wykonywały biało-czerwone wiatraczki, tworzyły godła z papieru, a inne konstruowały symbole narodowe z klocków.
Małgorzata Kosiorowska, Iwona Rymaniak, Małgorzata Szczeszek
Wychowawczynie świetlicy
SPOTKANIA Z RODZICAMI
14 LISTOPADA 2017 r. (WTOREK) odbędą się spotkania wychowawców klas z rodzicami wg. harmonogramu:
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3 - godz. 17.00KL I a – p. Grażyna Bilińska – sala nr 58
Kl I b – p. Halina Czarnota – sala nr 56
Kl II – p. Zbigniew Świętojański – sala nr 60
Kl III a – p. Renata Narolska – sala nr 67
Kl III b – p. Joanna Jachyra-Szwedo – sala nr 43
Kl IV a – p. Iwona Szczur – sala nr 51
Kl IV b – p. Dorota Taraszka – sala nr 39
Kl V – p. Aneta Nowak – sala nr 44
Kl VI – p. Danuta Tomczyk – sala nr 54
Kl VII a – p. Jolanta Czamara – sala nr 25
Kl VII b – p. Dorota Oleszczuk – sala nr 17
GIMNAZJUM NR 2 - godz.17.00
Kl II – p. Damian Stróż – sala nr 48
Kl II a – p. Marta Rząsa – sala nr 42
Kl II b – p. Anastazja Sałek – sala nr 68
ZAPRASZAMY RODZICÓW NA SPOTKANIA.
„Patriota? A kto to taki?”
"Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
a na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste"
"KOKTAJL TRUSKAWKOWY"
Przedszkolaki wiedzą, że aby być zdrowym należy się prawidłowo odżywiać. Z myślą o witaminkach, dziś postanowiły zrobić wraz ze swoimi paniami koktajl truskawkowy. Aby jednak sprostać wyzwaniu dzieci zapoznały się z wyglądem, budową i działaniem blendera. Zadanie okazało się niezwykle proste. Była to prawdziwa ,, bomba witaminowa”. Uśmiech na twarzach dzieci gościł przez cały proces przyrządzania koktajlu, a jeszcze szerzej uśmiechnięte buzie pojawiły się po wypiciu pysznego, a jednocześnie zdrowego napoju!
DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA W GRUPIE "MALUSZKÓW"
W dniu 9 listopada 2017r. przedszkolaki z grupy „Maluszki” przygotowały przepyszny sok marchwiowo-jabłkowy. Jednak zanim przystąpiły do pracy, zapoznały się z sokowirówką – jej działaniem, a także bezpiecznym sposobem korzystania z niej. Następnie zrobiły sok, który później wypiły. Wszystkim bardzo smakował wspólnie zrobiony soczek.
DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA
Dnia 8 listopada 2017r. dzieci z grupy III obchodziły dzień zdrowego jedzenia. Wykonały sok z jabłek i marchewki, który potem ze smakiem wypiły.
"JESTEM SOBIE PRZEDSZKOLACZEK..."
Dzień 8 listopada 2017r. pozostanie na długo w pamięci dzieci z grupy „Maluszki”. Tego właśnie dnia odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. W uroczystości brali udział rodzice, nasze dzieci, pan dyrektor Dariusz Siudem i pani wicedyrektor Katarzyna Lewandowska. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pan dyrektor dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał biret i dyplom. Po uroczystym pasowaniu wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę "Na pożegnanie”. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców i nauczycielek.
WIZYTA W KUCHNI
W dniu 7 listopada 2017r. nasze najmłodsze przedszkolaki w ramach tygodnia pod hasłem „Urządzenia elektryczne” oraz zbliżającego się dnia zdrowego jedzenia udały się do szkolnej kuchni, aby zobaczyć jak i gdzie powstają pyszne i zdrowe śniadania, obiady i podwieczorki. „Maluszki” miały również możliwość poznania jej wyglądu i wyposażenia. Największym zaskoczeniem dla naszych najmłodszych dzieci były rozmiary garnków i łyżek znajdujących się w kuchni. Dziękujemy Paniom z kuchni za miłe przyjęcie.
Archiwum Aktualności