Drodzy rodzice, dzieci i nauczyciele!
W dniu 25 października 2013 r. w godz. 9.50 – 12.35 w naszej placówce odbędzie się
Wielka zbiórka elektrośmieci zorganizowana przez grupę Elektro Odpowiedzialni.
Każdy, kto przyniesie zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny ( czyli to, co działa na prąd lub baterie) weźmie udział w konkursie „Najcięższe Elektrośmieci”.
Uwaga! Oddawany sprzęt biorący udział w konkursie musi być opisany imieniem i nazwiskiem oraz klasą. Zbiórka ma charakter charytatywny. Oddając zużyty sprzęt wspierasz działalność edukacyjną młodzieży i dzieci.
KONKURSOWI „Góra Elektrośmieci” podlegają jedynie :
Małogabarytowe urządzenia AGD:
-
odkurzacze, maszyny do szycia, maszyny dziewiarskie
-
żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery
-
młynki do kawy, noże elektryczne, urządzenia do pielęgnacji ciała np. suszarki, prostownice, depilatory, golarki
-
zegarki, zegary i inne czasomierze, wagi
Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy
-
kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, kieszonkowe konsole do gier video
-
gry video, komputerowo sterowane urządzenia do uprawiania sportów rowerowych, nurkowania, biegania, wiosłowania, sprzęt sportowy z elektrycznymi lub elektronicznymi częściami składowymi,
Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny
-
komputery, drukarki, laptopy, notepady, kopiarki, kalkulatory, terminale,
-
faksy, telefony, komórki
Sprzęt audiowizualny
-
radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery i odtwarzacze video
-
dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne
Narzędzia elektryczne i elektroniczne z wyjątkiem wielkogabarytowych, stacjonarnych narzędzi przemysłowych
-
wiertarki, piły, maszyny do szycia
-
urządzenia do skręcania, mielenia, piaskowania, przemiału, piłowania, cięcia, nawiercania, robienia otworów, nabijania, składania, gięcia lub podobnych metod przetwarzania drewna, metalu
-
narzędzia do nitowania, przybijania lub przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ, śrub lub podobnych zastosowań
-
narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań
-
urządzenia do rozpylania, rozprowadzania, rozpraszania lub innego typu nanoszenia cieczy lub substancji gazowych innymi metodami
-
narzędzia do koszenia trawy lub innych prac ogrodniczych.
Dlaczego należy oddawać elektrośmieci?
· Urządzenia elektryczne i elektroniczne zawierają wiele szkodliwych i toksycznych substancji, które mogą łatwo przeniknąć do gleby, wód gruntowych i powietrza. Dlatego Elektrośmieci to odpady niebezpieczne, które zanieczyszczają środowisko naturalne.
· Niewłaściwe postępowanie z zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i oświetleniowym –czyli wyrzucanie elektrośmieci do śmietnika lub porzucanie ich w lasach czy przydrożnych rowach, zatruwa i niszczy środowisko, przez co zagraża zdrowiu ludzi i zwierząt. Wiele z substancji zawartych w urządzeniach elektronicznych to trucizny, związki mutagenne oraz rakotwórcze.
· Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one poddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną zutylizowane.
Rtęć Znajduje się w niektórych świetlówkach. Po przeniknięciu do środowiska zwielokrotnia swoją toksyczność. Po przedostaniu się do organizmu atakuje mózg, powodując m. in. zaburzenia wzroku, słuchu, mowy i koordynacji ruchu, może deformować kości.
Azbest
W sprzętach AGD występuje ze względu na swoje właściwości izolacyjne. Może być przyczyną wielu groźnych chorób np. pylicy azbestowej oraz nowotworów (m.in. międzybłoniaka opłucnej)
Freon (R-12)
Znajduje się w zużytych klimatyzatorach i lodówkach starszego typu. Pełni funkcję chłodniczą. Jest szczególnie szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od roku 1998 nie wolno go stosować w urządzeniach elektrycznych, jednak do tej pory spotykany jest w urządzeniach starszego typu.
Kadm
Znajduje się w bateriach urządzeń elektrycznych. Po przeniknięciu do środowiska powoduje u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, zaburza metabolizm wapnia, powodując deformację szkieletu i zaburza funkcje rozrodcze.
Związki bromu
Zawarte są w komputerach. Po przeniknięciu do środowiska u ludzi i zwierząt zaburzają czynności nerek, powodują chorobę nadciśnieniową i wywołują zmiany nowotworowe.
PCB, czyli związki chemiczne
W urządzeniach elektrycznych, np. w pralkach, pełnią funkcje chłodzące, smarujące i izolujące. Po przedostaniu się do tkanki tłuszczowej powodują uszkodzenia wątroby, osłabienie odporności zaburzenia neurologiczne i hormonalne a także opóźnienia w rozwoju niemowląt.
Ołów
Wykorzystywany jest w elektronice jako składnik stopów lutowniczych i szkła kineskopowego. Ma właściwości toksyczne i rakotwórcze. Wchłonięty do organizmu, najpierw dostaje się z krwią do wątroby, płuc, serca i nerek, potem gromadzi się w skórze i mięśniach. Ostatecznie kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik
Chrom
Stosowany jest do powlekania elementów metalowych, aby uchronić je przed korozją. Pierwiastek jest też zawarty w luminoforze lamp kineskopowych. Zatrucie chromem objawia się zaburzeniami układu krążenia oraz układu oddechowego, chorobami skóry oraz alergią.
Nikiel
Gdy przedostanie się do organizmu w dużym stężeniu uszkadza błony śluzowe, obniża poziom magnezu oraz cynku w wątrobie, powoduje zmiany w szpiku kostnym oraz może przyczyniać się do zmian nowotworowych.
Korzyści z recyklingu elektrośmieci
· selektywna zbiórka oraz unieszkodliwienie niebezpiecznych substancji i pierwiastków w wyspecjalizowanych zakładach przetwarzania, chroni środowisko przed skażeniem.
· możliwość wykorzystania odzyskanych surowców do produkcji nowych urządzeń, przy mniejszym stopniu wykorzystania zasobów naturalnych oraz i niższych kosztach technologicznych.