Projekt „Oszczędzanie energii w szkołach” został opracowany w ramach projektu „50/50 Europejska Sieć Centrów Edukacyjnych (EURONET 50/50)” współfinansowanego z programu „Inteligentna Energia dla Europy” (IEE).
Celem projektu, którego polskim koordynatorem jest Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”, jest wsparcie walki ze zmianami klimatycznymi poprzez edukację energetyczną najmłodszych oraz utworzenie europejskiej sieci szkół. W szkołach podstawowych wdrażana jest tzw. metodologia 50/50, która zakłada zaangażowanie uczniów w proces zarządzania energią w szkole oraz nauczenie ich ekologicznych zachowań poprzez konkretne działania.
Zakłada również podział oszczędności finansowych osiągniętych w wyniku działań podjętych przez uczniów i innych członków społeczności szkolnej pomiędzy szkołę a jej organ prowadzący.
Od 1 stycznia 2014 r. w Zespole Placówek Oświatowych w Nowej Dębie został powołany zespół ds. energii, w skład którego weszli nauczyciele p. Dorota Oleszczuk i Marta Smalarz, woźny szkolny p. Marek Smalarz oraz chętni uczniowie klas piątych, szóstych szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjalnych.
W początkowej fazie projektu zostanie przeprowadzona analiza i ocena wykorzystania energii w szkole oraz zaproponowanie rozwiązań mających na celu ograniczenie zużycia energii w szkole. W następnym etapie projektu zostaną ww. rozwiązania wdrożone do realizacji.
W trakcie trwania projektu zostanie przeprowadzona:
- kampania informacyjno-edukacyjnej skierowana do reszty społeczności szkolnej ;
- Wprowadzenie uczniów w tematykę ochrony klimatu i oszczędzania energii. Na tym etapie realizacji projektu uczniowie zostają zaznajomieni z takimi zagadnieniami jak:
- formy energii, korzystanie z energii w życiu codziennym i jego skutki;
- efekt cieplarniany, zmiany klimatyczne, ochrona klimatu;
- oszczędzanie energii, efektywność energetyczna, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Korzyści wynikające z wdrożenia metodologii 50/50:
- podniesienie świadomości energetycznej uczniów i nauczycieli oraz zmiana ich zachowań w kierunku racjonalnego wykorzystania energii i innych zasobów;
- zaangażowanie społeczności szkolnej w zarządzanie energią w szkole w celu osiągnięcia lepszej efektywności energetycznej;
- podniesienie wiedzy i świadomości uczniów w zakresie wykorzystania energii w szkole: pochodzenie, zużycie, straty, efektywność, oszczędzanie;
- przenoszenie pozytywnych wzorców zachowań do domów;
- zyskanie dodatkowych środków finansowych przez szkołę;
- ograniczenie wydatków na energię przez organ prowadzący szkołę;
- poprawa stanu środowiska lokalnego oraz wniesienie wkładu w globalną walkę ze zmianami klimatu;
- szansa, że przyszłe pokolenia będą korzystały z energii w bardziej odpowiedzialny sposób i wpłyną pozytywnie na zachowanie swoich rodzin;
- połączenie nauki z dobrą zabawą!
Prosimy rodziców o zaangażowanie w projekt . Wystarczy, że będziecie Państwo wspierali nasze działania, zwracali uwagę swoim pociechom o potrzebie oszczędzania energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz wypracowywanie właściwych nawyków.