Przypominamy, że przerwa świąteczna
w Zespole Placówek Oświatowych w Nowej Dębie
trwa od 24 grudnia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r.
Przypominamy, że przerwa świąteczna
w Zespole Placówek Oświatowych w Nowej Dębie
trwa od 24 grudnia 2018 r. do 1 stycznia 2019 r.
Społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ponieważ chcieliśmy uczcić to doniosłe, ważne wydarzenie historyczne dla państwa i narodu. Najważniejsze cele obchodów to upowszechnienie wiedzy historycznej ważnej dla tożsamości narodowej, kultywowanie wartości, ideałów i postaw, krzewienie wśród młodzieży idei patriotyzmu i szacunku dla minionych pokoleń, integrowanie społeczności szkolnej dzięki włączeniu wszystkich w obchody rocznicy.
Najpierw został ustalony harmonogram działań. Zgodnie z nim odbyły się liczne konkursy, między innymi, plastyczne zorganizowane przez nauczycieli plastyki i wychowawców klas młodszych: „Nasza Ojczyzna Polska” dla klas 1- 3, „Polskie symbole narodowe” dla klas 4 - 6 SP, „Plakat z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości” dla klas 7 - 8 SP i 3 gim.
Ważny był również Konkurs historyczny „Polskie drogi do wolności” dla klas 6- 8 SP i 3 gim zorganizowany przez nauczycieli historii oraz Konkurs literacki dla uczniów klas starszych 7- 8 SP i 3 gim., który został przeprowadzony przez polonistów. Braliśmy udział w VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” objęte honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Szczególnym powodzeniem cieszył się Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej pod hasłem: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”(Oskar Kolberg). Konkurs zorganizowała pani Anastazja Sałek (opiekun SU) przy pomocy pani Małgorzaty Kosiorowskiej i pana Marka Sobczyńskiego. Uroczystość przebiegała w dwóch częściach: I część- uczniowie klas 1-5 oraz II część - uczniowie klas 6-8 SP oraz 3 gim. Poziom konkursu był bardzo wysoki.
Odbywały się patriotyczne poranki w świetlicy szkolnej i w przedszkolu (wiersze, rysunki, pieśni, piosenki patriotyczne).
Została umieszczona okolicznościowa gazetka ścienna na głównym korytarzu szkoły.
W bibliotece szkolnej można było obejrzeć wystawę książek historycznych.
Uczniowie starszych klas brali udział w spektaklu teatralnym „Pan Tadeusz” Narodowego Teatru Edukacji i w projekcji filmu „Dywizjon 303.Historia prawdziwa” w Samorządowym Ośrodku Kultury.
Został zorganizowany Konkurs na patriotyczny wystrój sal lekcyjnych (przez opiekunów SU) i wszystkie sale przybrały piękny, odświętny wygląd w biało- czerwonych barwach.
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, pod opieką pań Wioletty Sibigi i Marty Rząsy, zwiedzali Kraków, a przede wszystkim Wawel: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię oraz ekspozycję Wawel Zaginiony, Kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i katedrę.
Uczniowie klas ósmych z opiekunami: panią Teresą Maślejak i panią Dorotą Oleszczuk uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega w Zamku Dzikowskim w związku z wystawą „ Tarnobrzeskie drogi do Niepodległej”. Zwiedzili także Rynek z pomnikiem Bartosza Głowackiego i pobliski Kościół Ojców Dominikanów.
9 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, a także wspólne śpiewanie hymnu narodowego, podsumowanie licznych konkursów, wręczenie nagród.
W niedzielę, 11 listopada poczty sztandarowe Zespołu Placówek Oświatowych wzięły udział w miejskich uroczystościach związanych z rocznicą odzyskania niepodległości.
Na podsumowanie ukazały się materiały w gazetce szkolnej „Zyburetka” na temat obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Cała społeczność szkolna aktywnie, godnie i uroczyście uczciła tę ważną rocznicę.
Znamy wyniki II etapu konkursu z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. I mamy sukces – nasza uczennica – Nastazja Szpunar z kl. VIII zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Tematyka konkursu nie była łatwa - tylko osoba z pasją jest w stanie sprostać takim wyzwaniom. Nic nie przychodzi łatwo – Nastazja włożyła ogrom pracy, by teraz cieszyć się sukcesem. Kolejne zmagania czekają ją 18 stycznia, tym razem w Rzeszowie.
Cała społeczność szkolna jest z Ciebie Nastazjo bardzo, bardzo dumna i życzymy Ci dalej wielkich sukcesów.
Uczennicę do konkursu przygotowuje pani Jolanta Czamara.
Udało się! W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. To przedświąteczna atmosfera sprawiła, że zapragnęliśmy wraz z innymi wolontariuszami, zmieniać historię życia tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Chcieliśmy razem nieść mądrą pomoc. W ciągu zaledwie czterech dni udało się nam przygotować paczkę dla wybranej rodziny. Zadania tego podjęły się p. Anastazja Sałek – opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz p. Aneta Nowak – opiekun Szkolnego Koła Caritas. Po przeanalizowaniu potrzeb różnych rodzin postanowiliśmy pomóc samotnemu, schorowanemu panu z Mielca. Jego największą potrzebą, której sam nie dałby rady zaspokoić był zakup pralki. Poza tym wśród wymienionych potrzeb były buty, ubrania, środki czystości oraz trwała żywność. Od razu przystąpiliśmy do działania. Zorganizowaliśmy kiermasz ciast, zbiórkę pieniędzy oraz zbiórkę potrzebnych produktów. Jednak nieoceniona i niewyobrażalnie ogromna była pomoc całej szkolnej społeczności. Okazało się, że nasi uczniowie, rodzice, pracownicy… po prostu WSZYSCY- wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Aż serce rośnie patrząc jak każdy, od najmłodszego do najstarszego, chce nieść bezinteresowną pomoc. Dzięki Nam najbliższe święta będą dla Kogoś bardziej radosne, piękne i pełne wzruszeń. Przygotowana przez nas paczka, to coś więcej niż pomoc materialna. To dostrzeżenie piękna i potwierdzenie ważności człowieka, swoiste przywrócenie godności. Dzięki takiemu docenieniu ze strony innych znów staje się on ważny dla samego siebie i zaczyna zmieniać swoje życie.
To coś niesamowitego patrzeć jak wszyscy zjednoczyli się w tym pięknym, wyjątkowym, przedświątecznym okresie, by wspólnie nieść dobro i pomoc. Kochamy pomagać, kochamy ludzi, a w każdym z nas jest chęć czynienia dobra!
Aneta Nowak, Anastazja Sałek
6 GRUDNIA klasy pierwsze wybrały się do Zajazdu „Belweder” w Chmielowie na spotkanie ze Św.Mikołajem. Czekały tam na nich dodatkowe atrakcje, między innymi samodzielne przygotowanie pizzy, fontanna czekoladowa oraz krótka lekcja savoir vivre przy stole. Zwiedziliśmy też hotel oraz wystawne i eleganckie sale. Czuliśmy się tego dnia jak wyjątkowi goście. Moc wrażeń, słodkości i serdeczności oraz ” lądowanie „ na kolanie u samego Świętego Mikołaja, ach… J.
13 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klas pierwszych. Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klasy Ia i Ib zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, do którego przygotowywały się od początku roku szkolnego pod okiem wychowawczyń p. Renaty Narolskiej i p.Joanny Jachyry-Szwedo oraz nauczyciela wspomagającego p.Urszuli Nowak. Odwiedziły trzy krainy: śpiewu, miłości i mądrości, w których to wykazały się umiejętnościami śpiewu, tańca, wiedzy o ojczyźnie i chęci do zdobywania nowych wiadomości. Występy dzieci nagradzane były gromkimi oklaskami przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Następnie „pierwszoklasiści” złożyli uroczyste ślubowanie słowami:
Ślubuję być dobrym uczniem.
Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę się uczyć w szkole jak kochać Ojczyznę.
Jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę starał się być dobrym kolegom,
Swoim zachowaniem i nauką
Sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Ślubuję.
Pan Dyrektor Dariusz Siudem pasował każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia
poprzez dotknięcie jego ramienia dużą kredką i wypowiedzenie słów: „Pasuję Cię na Ucznia Szkoły Podstawowej Nr 3 im.Bronisława Zybury w Nowej Dębie”. Następnie na pamiątkę tej uroczystej chwili uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Po zakończeniu w salach czekał na uczniów słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci każdego pierwszaka.
We wtorek 27 listopada średniaki i starszaki wybrały się do Rzeszowa, gdzie na zaproszenie Dyrektora TVP 3 miały okazję zwiedzić gmach telewizji. Była to nagroda za zajęcie I miejsca w konkursie historycznym dla przedszkoli „A co to Niepodległość?” Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca w Telewizji oraz obejrzeć „od kuchni” pomieszczenia reżyserskie, gdzie montuje się dźwięk, obraz i światło oraz studio, gdzie emituje się programy informacyjne dotyczące województwa podkarpackiego. Przedszkolaki poznały również pracę ludzi Telewizji oraz potrzebny im do pracy specjalistyczny sprzęt. Ze studia telewizyjnego dzieci wyszły pełni pozytywnych emocji, a to jeszcze nie był koniec niespodzianek tego dnia. W samo południe nasi podopieczni dotarli do miejsca przyjaznego wszystkim dzieciom w Rzeszowie na Podpromiu, czyli centrum zabaw i rozrywki „Fantazja”. Po zjedzeniu pysznego obiadu każde z dzieci przeniosło się w baśniowy świat księżniczek i rycerzy, przyjaznych smoków i pięknych zamków. Dzieci bawiły się tutaj na wielopoziomowej konstrukcji składającej się z labiryntów, rur, przejść, długich zjeżdżalni spiralnych, ślizgów, podejść, mosteczków, sali luster i basenów z piłeczkami. Do dyspozycji dzieci były też dmuchańce do zjeżdżania, skakania i wspinania, trampolina, a w specjalnie przygotowanej strefie znajdowały się małe konstrukcje, bogato wyposażona kuchnia, stanowisko dla małych majsterkowiczów, klocki, maskotki, interaktywne zabawki i maty, bujaczki oraz książeczki. Na koniec pobytu przedszkolaki spotkały „Żonę Świętego Mikołaja”, od której dostały słodkie upominki. Przedszkolaki zadowolone, nieco zmęczone i pełne wrażeń wróciły do Przedszkola z nadzieją, że wkrótce ponownie odwiedzą salę zabaw.
Wychowawczynie grup II i III
Dnia 22 listopada 2018 r. na scenie widowiskowej SOK odbyła się impreza dla przedszkolaków, gdzie nasze dzieci z gr III zaprezentowały swoje taneczne talenty. Wszyscy przyglądali się z zachwytem i podziwem występom tanecznym zaprezentowanym przez najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz upominkami. Małym artystom za udany występ serdecznie dziękujemy i życzymy sukcesów.
W każdym z nas jest chęć czynienia DOBRA!!!
Szkolne Koło Caritas i Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami pragną zachęcić całą społeczność szkolną do zaangażowania się w projekt Szlachetnej Paczki.
KOCHANI! Tylko z Waszą pomocą możemy dokonać tego "wielkiego" czynu!!!
Święto Niepodległości to jedna z najważniejszych uroczystości w naszym kraju. Polska w 1795 r., bezwzględnie pozbawiona swojej niezawisłości politycznej i terytorialnej przez Cesarstwo Rosyjskie, Cesarstwo Austriackie oraz Królestwo Pruskie, na ponad 123 lata popadła w państwowy niebyt. Naród jednak żył nadal, walczył, pracował i przetrwał najcięższe chwile swojej historii. Dzięki temu 11. listopada 1918 roku mogła odrodzić się na nowo.
Akademia z okazji 100. rocznicy odbyła się w naszej szkole 9 listopada i miała niezwykły charakter. Na sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność szkolna, rodzice uczniów oraz goście pan Tomasz Kopeć - radny, przyjaciele szkoły – pan Władysław Flis i pan JanFlis oraz przewodnicząca Rady Rodziców – pani Monika Tomczyk. Ranga tego święta wymagała wyjątkowej oprawy. Tak więc nie mogło zabraknąć pocztów sztandarowych, symboli i barw narodowych. Program artystyczny skłaniał do innego niż zwykle spojrzenia na Polskę. Wysłuchaliśmy polskich wierszy i pieśni patriotycznych, w których jak w lustrze odbiły się losy polskiego narodu. W występie brały udział także przedszkolaki, które odtańczyły poloneza oraz zaprezentowały taniec z flagami.
Dyrekcja szkoły pan Dariusz Siudem oraz pani Katarzyna Lewandowska, z okazji tak wspaniałego jubileuszu życzyli Polsce radości codziennych, myśli dobrych, chwil spokojnych nie tylko od święta i aby jej nigdy nie zabrakło na wielkiej mapie świata.
O godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego włączając się tym samym w akcję "Rekord dla Niepodległej".
Podczas szkolnych obchodów jubileuszu wręczono też nagrody dla zwycięzców licznych konkursów, które odbywały się w naszej szkole.
Uroczystość przygotowali nauczyciele szkoły podstawowej Małgorzata Kosiorowska, Iwona Rymaniak, Małgorzata Szczeszek, Marek Sobczyński oraz nauczyciele przedszkola Zofia Gąsiorowska i Marlena Mysiak.
14 listopada 2018 r. (ŚRODA) o godz. 17.00 odbędą się spotkania wychowawców klas z rodzicami wg. harmonogramu:
SP-3
Klasa 1a – wychowawca R. Narolska - sala 56
Klasa 1b – wychowawca J. Jachyra-Szwedo - sala 58
Klasa 2a – pedagog A. Kwiatkowska - sala 67
klasa 2b – wychowawca H. Czarnota - sala 60
Klasa 3 – wychowawca Z. Świętojański - sala 68
klasa 4a – wychowawca M. Rząsa - sala 42
klasa 4b – wychowawca W. Szczur - sala 43
klasa 5a – wychowawca I. Szczur - sala 51
klasa 5b – wychowawca D. Taraszka - sala 39
klasa 6 – wychowawca A. Nowak - sala 44
klasa 7 - wychowawca D. Tomczyk - sala 54
klasa 8a – wychowawca J. Czamara - sala 25
klasa 8b – wychowawca D. Oleszczuk - sala 17
G-2
KLASA 3 – wychowawca D. Stróż - sala 48
„Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”- pod takim hasłem, dnia 23. 10 2018r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Nowej Dębie, odbył się KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ.
11 listopada tego roku obchodzimy ważne dla Polski święto- 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. B. Zybury radość swoją z tego, że mogą żyć, uczyć się i rozwijać w wolnym kraju, wyśpiewali słowami piosenek patriotycznych. Bo jak powiedział polski etnograf, encyklopedysta, folklorysta i kompozytor- Oskar Kolberg- „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”. Konkurs zorganizowała pani Anastazja Sałek (opiekun SU) przy pomocy pani Małgorzaty Kosiorowskiej i pana Marka Sobczyńskiego. Uroczystość przebiegała w dwóch częściach: I część- uczniowie klas 1-5 oraz II część - uczniowie klas 6-8 SP oraz 3gim.
Uczestnicy prezentowali piosenki o tematyce patriotycznej: pieśni powstałe w związku z wydarzeniem historycznym, piosenki upamiętniające ważne wydarzenia z dziejów Polski lub postać historyczną i jej działalność, kształtujące poczucie tożsamości i przynależności narodowej, piosenki powszechnie uznane za patriotyczne oraz skomponowane do filmów o tematyce wojennej, tematyce związanej z życiem w czasie I i II wojny światowej, i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Nie zabrakło tych popularnych pieśni i piosenek, które śpiewali nasi rodzice i dziadkowie, jak również tych współczesnych. Rozbrzmiewały piosenki żołnierskie: „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota”, „Biały Krzyż”, „Legiony to żołnierska nuta”, „Taki kraj”, „Żeby Polska była Polską”. Wyśpiewane zostały piosenki skomponowane do filmów: „Miasto”, „Historia Roja” oraz inne „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Piosenka o Wojtku”. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Niejednokrotnie pojawiła się łza w oku i przeszywały dreszcze. Jury w składzie: Pani Katarzyna Lewandowska, Pani Małgorzata Kosiorowska i Pani Halina Czarnota, po ciężkich naradach, wyłoniło laureatów. W kategorii I zwyciężyła Emilia Gołąbek z klasy 2b, w kategorii II- Weronika Sałek z klasy 8b, Emila Rodzeń i Julia Rachwał z klasy 7. Podsumowanie konkursu nastąpi 9 listopada podczas uroczystej akademii. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy.
Dnia 12 października 2018 r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej oraz Święto Patrona Szkoły- Bronisława Zybury. Całą uroczystość poprzedziła msza święta w kościele Matki Bożej. Następnie na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczysta akademia, w której wzięli udział nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, zaproszeni goście oraz uczniowie. Na początku uroczystości zabrali głos p. dyrektor szkoły Dariusz Siudem i p. w-ce dyrektor Katarzyna Lewandowska, którzy przypomnieli o tradycjach polskiego szkolnictwa oraz podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za zaangażowanie i pełną kreatywności pracę z dziećmi i młodzieżą. Wyrazem tych pełnych ciepła słów podziękowań były wręczone wyróżniającym się nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły.
Całą uroczystość uświetniła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas II A i II B pod kierunkiem wychowawczyń: p. Grażyny Bilińskiej i p. Haliny Czarnoty. Uczniowie zaprezentowali pełen dostojności taniec- polonez, recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Nie zabrakło również wspomnień i wierszy o naszym patronie Bronisławie Zyburze.
Na zakończenie uroczystości swoją wdzięczność i podziękowania za pracę i trud w wychowaniu dzieci złożyli w postaci kwiatów na ręce dyrekcji szkoły rodzice i zaproszeni goście.
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w piękny październikowy czwartek, uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, pod opieką pań Wioletty Sibigi i Marty Rząsy, pojechali zwiedzać Kraków. Pogoda dopisała, humory też.
Tym razem za główny cel wycieczki obrano Wawel. Młodzież zwiedzała kolejno: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownię oraz ekspozycję Wawel Zaginiony. Dziewczętom najbardziej przypadła do gustu zabytkowa biżuteria i srebrne zastawy stołowe. Chłopców zaciekawiły różne rodzaje broni i uzbrojenia wojskowego oraz miecz koronacyjny – Szczerbiec.
Był też czas na chwilę skupienia w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i pobyt w katedrze. A potem… spacer po rynku Starego Miasta, błękit nieba nad Sukiennicami i hejnał z wieży Kościoła Mariackiego.
Po prostu – niezapomniany Kraków!
Dzieci z grupy szesciolatków doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw. Z myślą o witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką, jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Pozostało tylko wrzucenie składników do maszyny i sok gotowy! Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów:)
Dzień dobry, hello, bonjour, GutenTag! – takie powitanie usłyszeli wszyscy uczniowie zebrani na dzisiejszym apelu z okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych. W tym dniu chcieliśmy podkreślić i uświadomić uczniom jak ważna jest nauka języków obcych. Przygotowania rozpoczęły się dużo wcześniej. Uczennice wykonały plakaty informujące o nadchodzącym wydarzeniu i czekających nas atrakcjach. Ogłoszono konkurs plastyczny na wykonanie flagi jednego z krajów obcojęzycznych tj.: Niemiec, Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Uczniowie klas I-III wykonali flagi Niemiec oraz Anglii, z których utworzono dekorację korytarza w formie girlandy. 27 września nastąpiło podsumowanie tych akcji. Podczas przerw była możliwość namalowania na twarzach flag różnych krajów oraz poczęstowania się słodkościami przygotowanymi przez uczniów i rodziców. W radiowęźle emitowano przeboje w różnych językach. W trakcie apelu uczniowie mogli wykazać się zdolnościami wokalnymi śpiewając karaoke po angielsku i niemiecku. Świetnie poradzili sobie również w quizie na temat krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Na koniec podsumowano konkurs plastyczny. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i pracowitością. Pierwsze miejsce zajęła Lidia Rolek z kl. VII, drugie miejsce Oliwia Tomczyk z kl. IVb, a trzecie Ilona Sito z kl. VII. Wyróżnienie za swoje prace otrzymały: Magdalena Szuba oraz Patrycja Mazur z kl. III gimnazjum.
Miejmy nadzieję, że obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych pokazały uczniom, że uczenie się języków innych ludzi pomaga nam się wzajemnie zrozumieć, przekroczyć różnice kulturowe a przy okazji świetnie się bawić.
W dniu 11 września 2018r. uczniowie klasy VB SP3 w Nowej Dębie wraz z 13 rodzicami i opiekunami: p. Dorotą Taraszką i p. Teresą Maślejak uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Warszawy.
Celem wycieczki była integracja zespołu klasowego, poznanie historii i zabytków stolicy, wzbudzenie szacunku do tradycji i przeszłości, poszerzenie dotychczasowej teoretycznej wiedzy historycznej i społecznej poprzez bezpośredni kontakt z „żywą historią”. Rozwijanie zainteresowań i zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenie.
Pierwszym punktem programu było grupowe zwiedzanie Stadionu Narodowego – przejście z przewodnikiem Trasą Piłkarską, wyjście na trybuny. Co tu dużo pisać, byliśmy po prostu pod wrażeniem.
Kolejnym punktem programu był przejazd Krakowskim Przedmieściem. Z okien autokaru podziwialiśmy Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza- symboliczną mogiłę upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w z obronie ojczyzny, znajdującą się na Placu Józefa Piłsudskiego. Następnie pieszo wraz panią przewodnik poznawaliśmy
Stare Miasto, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy, przemaszerowaliśmy pod Zamek Królewski, podziwiając piękno budynku. Przemierzając kolejne uliczki, poznawaliśmy zabytki stolicy: Barbakan-element warszawskich średniowiecznych fortyfikacji, murów obronnych Starego Miasta, Pomnik Małego Powstańca znajdujący się przy zewnętrznym murze obronnym, upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Potem przeszliśmy na piękne bulwary wiślane, pospacerowaliśmy promenadą. Niestety nie mieliśmy czasu, aby zrelaksować się na leżakach i skorzystać z rozmaitych atrakcji.
Po obiedzie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, wspaniałego ośrodka, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Tu muzyka idzie ramię w ramię z biologią, a matematyka z architekturą. Nauka wchodzi w świat emocji, a nawet sami zwiedzający mogą stać się też przedmiotem obserwacji.
Uczniowie mogli poznawać prawa przyrody, poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieli także okazję zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu i wielu urządzeń otaczającego świata. Różnorodność eksponatów zgromadzonych na kilku tysiącach metrów kwadratowych stwarza przestrzeń, w której każdy ma szansę dokonać odkrycia, poczuć się jak prawdziwy naukowiec, pochylony nad szkłem i probówkami, w otoczeniu spektroskopów czy zestawów elektropneumatyki.
Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń, zobaczyli interesujące miejsca, zrobili sporo pamiątkowych zdjęć i stali się bogatsi o nowe doświadczenia. Możemy śmiało rzec, przytaczając słowa piosenki:
„Warszawa da się lubić,
Warszawa da się lubić,
Tu szczęście można znaleźć,
Tutaj serce można zgubić.
Wiadoma rzecz - stolica,
I każde słowo zbędnem,
W ogóle i w szczególe,
I pod każdem innem względem”.
Jak co roku - w trzeci weekend września nasze przedszkolaki brały udział w międzynarodowej kampanii „Sprzątanie świata”. Starszaki i średniaki z wielkim zaangażowaniem sprzątały śmieci w najbliższej okolicy, ucząc się w ten sposób dbania o środowisko.
W dniu 14 września 2018 r. wszyscy uczniowie z klas I-III wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa, gdzie najpierw spędzili czas na dwugodzinnej wesołej zabawie w Centrum Zabaw „Fantazja”, a następnie wzięli udział w przedstawieniu Teatru MASKA pt. „Gra”.
W kolorowo ozdobionym figloraju nasze dzieci mogły korzystać z ciekawych konstrukcji zabawowych, wielopoziomowych labiryntów, basenów z piłeczkami, dmuchanych zjeżdżalni, plastikowych domków, samochodzików, ścianki wspinaczkowej i wielu innych atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci bawiły się wyśmienicie, miały okazję wykazać się zręcznością, zwinnością oraz sprawnością. Świadczyły o tym szerokie uśmiechy, które nie schodziły z twarzy dzieci.
Po udanej zabawie wszyscy udali się do Teatru MASKA. Tam wzięli udział w spektaklu teatralnym pt. „Gra”, uwzględniającym tematykę bezpieczeństwa, w tym funkcjonowania numerów alarmowych oraz działań: Policji, Straży pożarnej, GOPR, WOPR oraz ratownictwa medycznego.
Odbyta wycieczka pozwoliła dzieciom nie tylko spędzić czas na świetnej zabawie, ale również utrwalić zasady dotyczące funkcjonowania służb specjalnych.
W grupie średniaków pierwsze wrześniowe dni w przedszkolu mijały na wspomnieniach z wakacji. Dzieci podczas zajęć prezentowały swoje skarby wakacyjne, opowiadały gdzie podróżowały oraz jak spędzały czas podczas wakacji. Oprócz przywoływania w pamięci cudownych chwil lenistwa, poznaliśmy charakterystyczne cechy krajobrazów Polski: nadmorskiego, górskiego i pojezierza. Stąd i nasza praca plastyczna zawierała charakterystyczne elementy krajobrazu Polski.
Aby choć na chwilę wrócić wspomnieniami do tych wspaniałych, wolnych dni, średniaki czwartkowe przedpołudnie spędziły na statku pirackim nad zalewem, gdzie trwała wesoła zabawa.
Zajęcia te miały uświadomić dzieciom, że nasz kraj ma także piękne miejsca, w których warto spędzić wakacje!
Powered by aSc EduPage